İstiridyenin (ostrea edulis linnaeus 1758) gonod gelişimi üzerine bir araştırma
An Investigation of oyster (ostrea edulis linnaeus, 1758) gonad development
  1. Tez No: 96671
  2. Yazar: SEFA YOLKOLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
I ÖZET İSTİRİDYENİN {Ostrea edulis Linnaeus, 1758) GONAD GELİŞİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA YQLKOLU, Sefa Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Fakültesi Tez Yöneticisi: Yrd.Doç.Dr. Ay nur LÖK Ocak 2000, 71 sayfa Bu çalışmada, Mart ayında Urla Karantina Adası çevresinde toplanmış olan istiridyelerin {Ostrea edulis) gonadlarından kesit alınarak histolojik örnekler hazırlanmıştır. Hazırlanan örneklerin ışığı altında, istiridyelerin gonad gelişimi incelenerek safhaları ve cinsiyet oranları belirlenmiştir. Histolojik sonuçlar, Avrupa istiridyesinde 5 gonad gelişim safhasının bulunduğunu göstermiştir. Gametogenik istiridyelerde dişi ve erkek cinsiyet oranı yaklaşık olarak 1:2 idi. Örnekler arasında hermafrodit istiridyeler yüksek %20 yüzdeye sahip olduğu gözlenmiştir. Doğal istiridye populasyonunda cinsiyet oranın bilinmesi aquakultur uygulamalarında larval yetiştiriciliği için anaç istiridyenin kullanımı açısından bir avantaj olacaktır. Anahtar Sözcüklenİstiridye, gonad gelişimi, cinsiyet oranı
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT AN INVESTIGATION OF OYSTER {Ostrea edulis Linnaeus, 1758) GONADAL DEVELOPMENT YOLKOLU, Sefa MSc in Faculty of Fisheries Supervisor:Assoc.Prof.Dr.Aynur LOK January 2000, 71 pages In this study, histological samples of oyster {Ostrea edulis) which is collected around Urala Karantina Island in march, 1999 were prepared. Gonadal developmentstages and sex ratio of oyster were determined by using historical method. Histological evidence showed that five gonadal development stages were found in the European Oyster. The sex ratio of males and females in the gametogenic oyster was approximately 1:2. Hermaphrodite oysters were observed highly percentage (20%) among samples. The knowledge of sex ratio at the natural oyster population will be an advantage for using adult oyster, rearing larvae, in aquaculture practices. KeywordrOyster, gonadial development, sex ratio