Affect, attachment and fate: The transformative power of emotion in The Mill On The Floss and Silas Marner
Duygulanım, bağlılık ve kader: Kıyıdaki Değirmen ve Silas Marner'da duyguların dönüştürücü gücü
- Tez No: 966720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANAZ ALIZADEH TABRIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, George Eliot'un Kıyıdaki Değirmen (1860) ve Silas Marner'deki (1861) duyguların dönüştürücü gücünü inceleyerek, Sara Ahmed'in duygulanım teorisini duyguların nasıl dolaştığını, nesnelere ve ilişkilere bağlı kaldığını ve nihayetinde bireysel kimlikleri şekillendirdiğini analiz etmek için uygular. Tom Tulliver'in aile değirmenine olan bağlılığına ve Silas Marner'ın altın ve daha sonra Eppie üzerindeki değişen sabitlemelerine odaklanan çalışma, bu nesnelerin gurur, kayıp ve kurtuluş gibi duygular için nasıl kanal haline geldiğini araştırıyor. Tez, duygusal dinamiklerin, kahramanların Viktorya dönemi toplumunun sosyal yapıları içindeki ahlaki dönüşümlerini anlamada merkezi olduğunu savunuyor. Üç bölüme ayrılan çalışma, duyguların sosyal ağlar içindeki dolaşımını, nesnelere ve insanlara olan etkinin“yapışkanlığını”ve her iki erkek kahramanın da sonuçta ortaya çıkan dönüştürücü yolculuklarını araştırıyor. Tez, duygusal yörüngelerini karşılaştırarak ve zıtlaştırarak, Eliot'un ahlaki vizyonunu ve toplumsal normlara yönelik eleştirisini aydınlatarak, duygusal deneyimlerin kişisel gelişimi ve kurtuluşu nasıl hem engelleyebileceğini hem de kolaylaştırabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformative power of emotions in George Eliot's The Mill on the Floss (1860) and Silas Marner (1861), driven by Sara Ahmed's affect theory to analyze how emotions circulate, stick to objects and relationships, and ultimately shape major characters. Focusing on Tom Tulliver's attachment to the family mill and Silas Marner's shifting fixations on gold and later Eppie, the study explores how these objects become conduits for emotions like pride, loss, and redemption. The thesis argues that emotional dynamics are central to understanding the protagonists' moral transformations within the social structures of Victorian society. Divided into three chapters, the study investigates the circulation of emotions within social networks, the“stickiness”of affect to objects and individuals, and the resulting transformative journeys of both male protagonists. By comparing and contrasting their emotional trajectories, the thesis illuminates Eliot's moral vision and her critique of societal norms, demonstrating how emotional experiences can both hinder and facilitate personal growth and redemption.