A proposed evaluation method for debris management within the scope of sustainable disaster management
Sürdürülebilir afet yönetimi kapsamında enkaz yönetimi için bir değerlendirme önerisi
- Tez No: 966728
- Danışmanlar: PROF. DR. ASENA SOYLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Afetler tüm canlılar ve içinde yaşadımız çevre için ciddi hasarlara neden olmaktadır. Fiziksel ve çevresel kayıpların yanısıra toplumlar için ekonomik sosyal pek çok olumsuz etkiye sahiptir. Bu nedenle afetlere hazırlıklı olmak afetlerin felaketlere dönüşmesini önlemede oldukça önemlidir. 6 ve 20 Şubat 2023 tarihlerinde Türkiye'de meydana gelen depremler, afetlere hazırlıklı olmanın ve sürdürülebilir yönetim sistemlerine sahip olmanın önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu tez çalışmasında, söz konusu depremlerden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay örneği üzerinden, sürdürülebilir afet yönetimi kapsamında yürütülen enkaz yönetimi uygulamaları incelenmiştir. Nedensel ilişkilerin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla balık kılçığı yöntemi kullanılmış ve sürdürülebilir afet yönetimini etkileyen ana faktörler belirlenmiştir. Ayrıca, 2010–2025 yılları arasında yayımlanmış akademik çalışmalar bibliyometrik analiz yöntemiyle taranmıştır. Bu inceleme sonucunda, afet enkaz yönetimi konusunun literatürde genellikle sınırlı çerçeveler içinde ele alındığı ve bütüncül bir yaklaşım eksikliği bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu boşluğu gidermek amacıyla, farklı ölçeklerde uygulanabilir nitelikte 15 maddelik bir kontrol listesi“Enkaz Yönetimi Değerlendirme Formu”geliştirilmiştir. Liste, afet sonrası enkaz yönetimini sistematik biçimde değerlendirmeyi, eksiklikleri görünür kılmayı ve uygulamalara yön vermeyi amaçlamaktadır. Hatay'daki mevcut durum bu liste temel alınarak analiz edilmiş; özellikle CBS destekli planlama eksikliği, kurumsal görev paylaşımındaki belirsizlik, tehlikeli atıkların ayrıştırılamaması ve halkın sürece katılımındaki yetersizlik gibi sorunlar tespit edilmiştir. Geliştirilen bu kontrol listesi, benzer afet riski taşıyan bölgelerde de kullanılabilir, esnek ve pratik bir model olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters cause serious damage to all living things and the environment we live in. In addition to physical and environmental losses, they have many negative economic and social effects on societies. Therefore, being prepared for disasters is very important in preventing disasters from turning into disasters. The earthquakes that occurred in Türkiye on February 6 and 20, 2023 have once again revealed the importance of being prepared for disasters and having sustainable management systems. In this thesis, debris management practices carried out within the scope of sustainable disaster management were examined through the example of Hatay, one of the provinces most affected by the earthquakes in question. In order to better understand the causal relationships, the fishbone method was used and the main factors affecting sustainable disaster management were determined. In addition, academic studies published between 2010 and 2025 were scanned using the bibliometric analysis method. As a result of this review, it was observed that the subject of disaster debris management was generally addressed within limited frameworks in the literature and that there was a lack of a holistic approach. In order to address this gap, a 15-item checklist“Debris Management Assessment Form”that can be applied at different scales was developed. The list aims to systematically evaluate post-disaster debris management, make deficiencies visible, and guide practices. The current situation in Hatay was analyzed based on this list; problems such as lack of GIS-supported planning, uncertainty in institutional task sharing, inability to separate hazardous waste, and inadequate public participation in the process were identified. The developed checklist is recommended as a flexible and practical model that can be used in regions with similar disaster risks.