Alkol etkisi altındaki bireyin yazısındaki biyometrik verilerin değişimi
Changes in biometric data in handwriting of person who is under the influence of alcohol
- Tez No: 966745
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AŞICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Alkolün merkezi sinir sistemine etki ederek harf boyutlarında artışa, şekil bozulmalarına, kelime ve harf aralıklarında dengesizliğe ve okunaklılıkta azalma gibi değişikliklere yol açtığı yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu araştırmanın temel amacı, dijital ortamda alınan el yazısı örneklerinin biyometrik verileri ve statik görünümüne alkol kullanımının etkilerini incelemektir. Bu bağlamda tüm örneklem grubunda, kan alkol düzeyine göre ve cinsiyete göre ayrılmış alt gruplarda da alkol alımı öncesi ve sonrası verilerinin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Wilcoxon Signed-Rank testi ile alkol alımı öncesi ve alkol alımı sonrasına ait biyometrik verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Ayrıca kadın ve erkek gönüllülerin alkol alımı öncesi ve sonrası alınan yazılarına ait verilerin farkı alınarak Mann Whitney U testi ile aralarında anlamlı bir farklılık olup olmadığının analizi yapılmıştır. Biyometrik veriler ile yapılan tüm bu analizlere ek olarak statik incelemeler çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm örneklem grubunun biyometrik verileri 80 mg/100 dl'nin altında ve üstünde kan alkol düzeyine sahip bireylerin el yazılarını içerecek şekilde ve ayrıca cinsiyete göre gruplara ayrılarak incelendiğinde biyometrik verilerden alkol alımı hakkında en bilgi verici olanların“Temas Halindeki Toplam Yazma Süresi”ve“Temas Halindeki Yazma Uzunluğu”verileri olduğu belirlenmiştir. Bunun alkolün etkisiyle motor koordinasyondan sorumlu beyincik üzerindeki oluşan sorunların serebellar bozukluklulara yol açarak yazıda yassılaşma, harf yüksekliklerinin artışı, yazı kalitesinde bozulma ve yazı aralıklarındaki artışa bağlı olarak gerçekleştiği düşünülmektedir. Genel olarak literatürde alkolün motor performans üzerindeki olumsuz etkilerinin 50 mg/100 ml üzerindeki kan alkol seviyelerinde başladığı ve 80 mg/100 dl'de belirgin şekilde bozulduğu bilinse de bu çalışmanın sonucunda özellikle 80 mg/100 dl alkol seviyesi baz alındığında yazıdaki bozulmaların sadece kan alkol düzeyine bağlı olmadığı aynı zamanda tolerans düzeyi, cinsiyet gibi bireysel faktörlere bağlı olarak da değişebildiğini destekleyen veriler de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies have shown that alcohol affects the central nervous system, causing changes such as an increase in letter size, distortion of shapes, imbalance in word and letter spacing, and a decrease in legibility. The main objective of this study is to examine the effects of alcohol consumption on the biometric data and static appearance of handwriting samples taken in a digital environment. In this context, the mean and standard deviation values of the data before and after alcohol consumption were calculated for the entire sample group, as well as for subgroups separated by blood alcohol level and gender. The Wilcoxon Signed-Rank test was used to perform a statistical analysis of the biometric data before and after alcohol consumption. In addition, the Mann Whitney U test was used to analyze whether there was a significant difference between the data obtained from the handwriting of female and male volunteers before and after alcohol consumption. In addition to all these analyses performed with biometric data, static examinations were also included in the study. When the biometric data of the entire sample group was examined, including the handwriting of individuals with blood alcohol levels below and above 80 mg/100 dl, and further grouped by gender, it was determined that the most informative biometric data regarding alcohol consumption were“Total Writing Time in Contact”and“Writing Length While in Contact.”It is thought that this is due to problems caused by the effects of alcohol on the cerebellum, which is responsible for motor coordination, leading to cerebellar disorders and resulting in flattening of the writing, increased letter height, deterioration in writing quality, and increased spacing between letters. Although it is generally known in the literature that the negative effects of alcohol on motor performance begin at blood alcohol levels above 50 mg/100 ml and deteriorate significantly at 80 mg/100 dl , this study found that, especially at an alcohol level of 80 mg/100 dl, the deterioration in handwriting is not solely dependent on blood alcohol levels but can also vary depending on individual factors such as tolerance level and gender.