Adeziv kapsülitli hastalarda ultrason ve kısa dalga diatermi tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparasion of the effect of ultrason and short wave diathermy in the patients with adhesive capsulitis
- Tez No: 99223
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Adeziv Kapsülitli Hastalarda Ultrason ve Kısa Dalga Diatermi Tedavilerinin Etkinliklerinin Karşılaştırılması Bu çalışma, adeziv kapsülitli hastalarda ultrason ve kısa dalga diatermi tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ve kendilerine ACR tanı kriterlerine göre adeziv kapsülit tanısı konan 30 olgu üzerinde yapıldı. Olguları rastgele 15 'erli iki gruba ayrıldı. I.gruba Hot-Pack (HP) + Ultrason (US) + Diadinarnik akım (DD) + Egzersiz tedavisi ve Il.gruba HP + Kısa dalga diatermi (KDD) +DD+Egzersiz tedavisi uygulandı. Tedavi öncesi ile tedavinin birinci, ikinci ve üçüncü haftasında eklem ağrı skorları (gece ağrısı, gündüz spontan ağrı, hareketle oluşan ağrı, presyonda ağrı) ve eklem hareket açıklıkları (aktif ve pasif fleksiyon, abdüksiyon, eksternal rotasyon, internal rotasyon) değerlendirildi ve karşılaştırmaları yapıldı. Her iki grupta tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddetleri ve omuz eklemi hareket açıklıkları bakımından anlamlı iyileşme saptandı (p < 0.05). Tedavi öncesi parametreler bakımından fark olmayan iki grubun tedavi sonrası değerleri arasında da istatistiksel fark bulunmadı (p > 0.05). Sonuç olarak hem US hem de KDD'nin, adeziv kapsülitli olguların tedavisinde kullanılabilir iki fizik tedavi ajanları olduğu kanaatine varıldı. Anahtar Kelimeler : Adeziv kapsülit, ultrason, kısa dalga diatermi, fizik tedavi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of the Effect of Ultrason and Short Wave Diathermy in The Patients With Adhesive Capsutilis This study was carried on 30 patients who admitted to Erciyes University Medical Faculty Department of Physical Medicine and Rehabiliation and diagnosed as adhesive capsulitis according to ACR criteria in order to compare the efficacy of ultrasound and short wave diathermy in the patient with adhesive capsulitis. The patients divided randomly into two groups including 15 patients each group. Hot- pack(HP)+ultrasound+diadinamic current(DD)+exercise treatment was applied to the first group, and HP+short wave diathermy(SWD)+DD+exercise to the second group. The patients' scores of joint pain(night pain, daily spontan pain, pain with motion, pressure pain) and shoulder range of motion(active-passive flexion, abduction and external- internal rotation) were detected and compared at the beginning, lst,2nd and 3rd weeks of treatment. Significant improvements were dedected about pain scores and shoulder range of motion at the beginning and after treatment (p < 0.05). Statistically significant differences wasn't found in the parameters before and also after treatment ( p>0.05) As a result, it was concluded that US and SWD are two physical agents which can be used in the treatment of the patients with adhesive capsulitis. Key words : Adhesive capsulitis, ultrasound, short wave diathermy, physical therapy W ÜMAMTASYOH ISIUS