Investigation of the role of sulforaphane and MIR-29 on liver cancer cell lines
Sülforafan ve MIR-29'un karaciğer kanseri hücre hatlarındaki rolünün araştırılması
- Tez No: 966760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK CEVIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hepatosit karsinomu (HCC), özellikle tedavi seçeneklerinin oldukça kısıtlı olduğu geç evrelerinde en agresif ve terapötik olarak en çok denenmiş maligniteler arasında yer alır. Bu hastalığın epitel ve mezenkimal benzeri hücresel fenotipler nedeniyle heterojenliği açısından, tutarlı bir şekilde terapötik stratejiler tasarlamak bir görev haline gelir. Turpgillerdeki doğal bir izotiyosiyanat olan sülforafan (SFN), tümör büyümesinin engellenmesi ve metastaz dahil olmak üzere antikanser etkileri nedeniyle popüler hale gelmiştir. Mevcut çalışma, SFN'nin HCC modellerinde çoğalma, hareketlilik ve mikroRNA düzenlemesi üzerindeki etkilerini incelemiştir. MTT analizleri, doza ve zamana bağlı hücre canlılığı kaybını, epitel benzeri hücre hatlarının SFN kaynaklı canlılık kaybına (örn. HepG2, Huh7) mezenkimal (örn. SNU449, FOCUS) göre daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Transwell göç ve invazyon testleri, SFN'nin HCC hücrelerinin göçünü ve invazyonunu, özellikle mezenkimal olanlarda, bozduğunu gösterdi. Dahası, kantitatif RT-PCR, SFN'nin tümör baskılayıcı mikroRNA miR-29a-3p'yi yukarı düzenlediğini kanıtladı ve bu da EMT inhibisyonunda olası bir mekanik rol olduğunu düşündürdü. Sonuç olarak, SFN, kısmen miR-29a-3p'nin düzenlenmesi yoluyla HCC'nin çoğalmasını ve invazivliğini kanıtlanabilir şekilde baskılar ve bu da onu kişiselleştirilmiş terapötikler için oldukça çekici hale getirir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) ranks among the most aggressive and therapeutically trying malignancies, especially toward its late stages when treatment options are rather restricted. With respect to the heterogeneity of this disease, due to epithelial- and mesenchymal-like cellular phenotypes, designing therapeutic strategies with consistence becomes a task. Sulforaphane (SFN), a natural isothiocyanate in cruciferous vegetables, is made popular because of its anticancer effects, including tumor growth inhibition and metastasis. The current study looked into the effects of SFN on proliferation, motility, and microRNA regulation in HCC models. MTT assays showed dose- and time-dependent cell viability loss, epithelial-like cell lines being more sensitive to the SFN-induced loss in viability (e.g., HepG2, Huh7) than mesenchymal (e.g., SNU449, FOCUS). Transwell migration and invasion assays showed SFN impaired migration and invasion of HCC cells, more so in mesenchymal ones. Furthermore, the quantitative RT-PCR proved that SFN upregulated the tumor suppressor microRNA miR-29a-3p, suggesting a potential mechanistic role in EMT inhibition. In conclusion, SFN demonstrably suppresses the proliferation and invasiveness of HCC, partially via the regulation of miR-29a-3p, making it highly attractive for personalised therapeutics.