Helisin içeren schıff bazı bileşiklerin sarmal adım uzunluğuna etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of helicin containing schiff based compounds on the pitch
  1. Tez No: 966762
  2. Yazar: HATİCE GEBİÇ GÖKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ALAMAN AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sıvı kristal maddeler günümüzde sağlıktan teknolojiye kadar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Tez çalışması aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada; katyonik çift karakterli molekül olan Desilamonyum klorür (DACl)/ Su sistemine ayrı ayrı Amonyum klorür (NH4Cl), Sodyum klorür (NaCl) ve Potasyum klorür (KCl) eklenerek hazırlanan sıvı kristal sistemlerin yapısı POM cihazında incelenmiştir. Desilamonyum klorür (DACl)/ Amonyum klorür (NH4Cl)/ Su (H2O) ve Desilamonyum klorür (DACl)/ Sodyum klorür (NaCl)/ Su (H2O) karışımından oluşan sıvı kristal sistem nematik disk, Desilamonyum klorür (DACl)/ Potasyum klorür (KCl)/ Su (H2O) karışımından meydana gelen sıvı kristal sistem nematik silindir türlerindendir. İkinci aşama; hazırlanan nematik silindir faz ve nematik disk fazlar içine optikçe aktif madde özelliği gösteren helisin bileşiği (salisil aldehit β-D-glikozit) ilavesiyle indüklenmiş kolesterik disk ve indüklenmiş kolesterik silindir faz oluşumu POM cihazında gözlenmiştir. Helisin bileşiğinin mol kesri artırıldığında sarmal adım uzunluğunun kısaldığı yapılan araştırmalar içerisinde yer almıştır. Bu aşamada yapılan bir başka incelemede de mol kesri sabit alındığında sıcaklığın artırılması ile sarmal adım uzunluğunun kısaldığıdır. Üçüncü aşamada; helisin bileşiğinin amin grubuna bağlı bulunan orto-, meta-, para-flor, klor, brom, iyot halojen bileşiklerinin her biri ile kimyasal tepkime sonucu yeni Schiff bazı bileşikleri elde edilmiştir. Sentezlenen yeni Schiff bazı bileşikleri spektroskopik yöntemler (UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR) ile tayin edilmiştir. Yeni Schiff bazı bileşikleri birinci aşamada hazırlanan nematik disk faz ve nematik silindir faz içine ilave edildiğinde sadece nematik silindir faza indüklenerek sarmal yapı meydana getirdiği görülmüştür. Oluşan kolesterik silindir fazın POM cihazında sarmal adım uzunluğu incelenmiştir. Sentezlenen yeni Schiff bazı bileşiklerinin mol kesri artırıldığında sarmal adım uzunluğu kısalmıştır. Ayrıca mol kesri sabit tutulup sıcaklık değişimleri POM cihazı ile incelendiği zaman sarmal adım uzunluklarında sabit bir artma veya azalmanın meydana gelmediği gözlenmiştir. Çalışmada sentezlenen yeni Schiff bazı bileşiklerinin In-Siliko-ADME tayinleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liquid crystal materials are used in many different areas today, from health to technology. The thesis study was conducted in stages. In the first stage, a liquid crystal system consisting of decylammonium chloride (DACl), a cationic amphiphilic molecule, ammonium chloride (NH4Cl), sodium chloride (NaCl), ve potassium chloride (KCl) was prepared and each resulting liquid crystal phase was examined in a POM instrument. The liquid crystal system consisting of the mixtures of decylammonium chloride (DACl)/ammonium chloride (NH4Cl)/water (H2O) and decylammonium chloride (DACl)/sodium chloride (NaCl)/water (H2O) is a nematic disk, while the liquid crystal system consisting of the mixture of decylammonium chloride (DACl)/potassium chloride (KCl)/water (H2O) is a nematic cylinder. The second stage involved the formation of induced cholesteric disk ve induced cholesteric cylinder phases by adding the optically active helicine compound (salicyl aldehyde β-D-glucoside) to the prepared nematic cylinder ve nematic disk phases. Studies have shown that increasing the helicine mole fraction shortens the pitch. Another study conducted at this stage also found that, when the mole fraction is kept constant, increasing the temperature shortens the pitch. In the third step, new Schiff base compounds were formed as a result of chemical reactions between the helicine compound and each of the ortho-, meta-, para-fluorine, chlorine, bromine, ve iodine halogen compounds bound to the aniline compound. The synthesized new Schiff base compounds were determined by spectroscopic methods (UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR, ve 13C-NMR). When the new Schiff base compounds were added to the nematic disk ve nematic cylinder phases prepared in the first step, they were observed to induce only the nematic cylinder phase to form a helical structure. The pitch of the formed cholesteric cylinder phase was investigated in a POM device. As the mole fraction of the synthesized new Schiff base compounds increased, the pitch shortened. Furthermore, when the mole fraction was kept constant ve temperature changes were examined in a POM device, it was observed that there was no constant increase or decrease in the helical pitch lengths. IN-SILIKO ADME determinations of new Schiff base compounds synthesized in the study were made.