Pozitif psikoloji temelli müdahalelerin yaşam doyumuna etkisi: Bir meta-analiz çalışması
Positive psychology the effect of basic interventions on life satisfaction a meta-analysis study
  1. Tez No: 966767
  2. Yazar: DOĞAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Pozitif Psikoloji temelli müdahalelerin bireyin yaşam doyumuna etkisini meta-analiz yöntemi ile belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya dâhil edilme kriterleri belirlenmiştir. ''Pozitif Psikoloji'', ''yaşam doyumu'', ''kontrol'', ''ön test'', ''son test'' anahtar kelimelerinden yararlanarak YÖK Ulusal Tez Merkezi, Google Akademik, TR Dizin, Dergipark ve Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi veri tabanlarından yayın dili Türkçe olan yayımlanmış çalışmalara ulaşılmıştır. Tarama sonunda 12 çalışmanın dâhil edilme kriterlerini karşıladığı belirlenmiştir. 1 çalışmada hem yetişkinlere hem de ergenlere yönelik ayrı ayrı yaşam doyumu ile ilgili veriler olduğundan, meta-analiz çalışmasında 13 etki büyüklüğü değeri kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen araştırmalar aritmetik ortalama, standart sapma ve örneklem sayısı açısından incelenerek, etki büyüklük sonuçlarına ulaşılmıştır. Verilerin analizinde, çalışmaların etki büyüklükleri ve ortalama etki büyüklüğünü hesaplayabilmek için Comprehensive Meta Analysis (CMA) Programı kullanılmıştır. Sosyal bilimler alanında yapılan meta-analiz çalışmalarında ortalama etki büyüklüğü hesaplaması için genellikle rasgele etkiler modeli kullanıldığından, bu çalışmada da etki büyüklüğü hesaplamasında rastgele etkiler modeli kullanılmıştır. Dâhil edilme kriterlerini sağlayan çalışmalarda örneklem sayısı 20 ve altı olan çalışmalar olduğundan etki büyüklük değeri olarak Hedges' g kullanılmıştır. Rastgele etkiler modeline göre, ortalama etki büyüklüğü (Hedges's g=0,76) olarak hesaplanmıştır. Bu sonuç, Cohen ve arkadaşlarının sınıflandırmasına göre, orta düzeyde etki büyüklüğüdür. Araştırma sonucuna göre Pozitif Psikoloji temelli müdahaleler, bireyin yaşam doyumunu arttırmada deney grubu lehine olumlu ve orta düzeyde bir etkiye sahiptir. Ayrıca çalışmaların tek tek hesaplanmış olan etki büyüklüklerine heterojenlik testi uygulanmış ve heterojenliğin kaynağını tespit etmeye yönelik moderatör değişken analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygulamaya ve araştırmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of Positive Psychology-based interventions on individual's life satisfaction by meta-analysis method. For this purpose, inclusion criteria were determined. Using the keywords ''Positive Psychology'', ''life satisfaction'', ''control'', ''pre-test'', ''post-test'', published studies in Turkish language were accessed from YÖK National Thesis Center, Google Scholar, TR Index, Dergipark and National Academic Network and Information Center databases. At the end of the screening, it was determined that 12 studies met the inclusion criteria. Since 1 study had data on life satisfaction for both adults and adolescents separately, an effect size value of 13 was used in the meta-analysis. The studies included in the study were examined in terms of arithmetic mean, standard deviation and sample size and the effect size results were obtained. In the analysis of the data, Comprehensive Meta-Analysis (CMA) Program was used to calculate the effect size and average effect size of the studies. Since the random effects model is generally used to calculate the average effect size in meta-analysis studies in the field of social sciences, the random effects model was used in the calculation of effect size in this study. Hedges' g was used as the effect size value since the studies that met the inclusion criteria had a sample size of 20 or less. According to the random effects model, the average effect size was calculated as (Hedges's g=0.76). This result is a moderate effect size according to the classification of Cohen et al. According to the results of the study, Positive Psychology-based interventions have a positive and moderate effect in favor of the experimental group in increasing the life satisfaction of the individual. In addition, heterogeneity test was applied to the effect sizes of the studies calculated individually and moderator variable analyzes were conducted to determine the source of heterogeneity. In line with the results obtained, recommendations were made for practice and research.