The burden of savings: Financial deepening and the bankers' crisis in Türki̇ye
Tasarrufun yükü: Türkiye'de finansal derinleşme ve bankerler krizi
  1. Tez No: 966769
  2. Yazar: CAN ADAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİS SEVEN AĞIR YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, 1980'lerde Türkiye'de yaşanan bankerler krizini tarihsel bir çerçevede ele alarak, krizin yapısal nedenlerini ve 1960-1980 dönemi arasındaki kökenlerini incelemektedir. Çalışmada kriz, yalnızca bireysel suistimallerle açıklanmayıp; dönemin bankacılık ve fonlama sistemlerindeki asimetriler ile finansal sistemin kredi yaratımındaki hiyerarşik konumu ve kurumsal savunma mekanizmaları çerçevesinde ele alınmaktadır. Çalışma, banker kurumlarının ortaya çıkmasına ve yaygınlaşmasına olanak tanıyan yapısal eksiklikleri ve bunların ortaya çıktığı makro finansal gerçekliği analiz ederek, finansal derinleşme çabaları ile siyasi tercihlerin nasıl kriz dinamiklerini tetiklediğine ışık tutmaktadır. Çalışma ayrıca, kalkınmacı modelden liberal piyasa odaklı bir sisteme geçiş sürecini daha geniş bir politik-ekonomik dönüşüm bağlamında ele almakta, bu dönüşümün banker krizini nasıl etkilediğini ve aynı zamanda bu krizden nasıl etkilendiğini ortaya koymaktadır. Finansal serbestleşme, yapısal boşluklar ve bankerler gibi yarı-bankacılık yapıları arasındaki ilişkiyi izleyerek, tez bu dönemde biriken sistemsel kırılganlıkları daha incelikli bir şekilde anlamaya yönelik bir çerçeve sunmaktadır. Bu bağlamda Türkiye örneği, gelişmekte olan ülkelerdeki finansal kırılganlıkların yalnızca dışsal kısıtlarla değil, aynı zamanda bu kısıtlara verilen özgül politika tepkileri ve bu tepkilerin tetikleyebileceği bozulduğu nasıl şekillendiğini yeniden değerlendirmek için bir mercek işlevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the banker crisis of the 1980s in Turkey within a historical framework, analyzing the structural causes of the crisis and its roots in the period between 1960 and 1980. The study argues that the crisis cannot be explained solely by individual misconduct, but must be understood within the context of the asymmetries in the banking and funding systems of the time, as well as the hierarchical position of the financial system in credit creation and its institutional defense mechanisms. It analyzes the structural deficiencies that allowed banker institutions to emerge and proliferate, and the macro-financial reality in which they appeared, shedding light on how efforts at financial deepening and political choices triggered crisis dynamics. The study also situates the transition from a developmentalist model to a liberal market-oriented system within a broader political-economic transformation, demonstrating how this transformation both shaped and was shaped by the banker crisis. By tracing the relationship between financial liberalization, structural voids, and quasi-banking structures such as the bankers, the thesis provides a more nuanced understanding of the systemic fragilities that accumulated during this period. In this context, the Turkish case serves as a lens to reassess how financial vulnerabilities in developing countries are shaped not only by external constraints but also by the specific policy responses to these constraints and the distortions these responses may trigger.