Takıyyuddin el-Mukterah ve Şerhu'l-akideti'l-burhaniyye ve'l-füsûli'l-imaniyye adlı eseri bağlamında kelâmcılığı
Takiyuddin el-Mukterah's theology in the context of his work named Sharkhul-ʿAkhadat al-burhaniyya ve'l-fuṣul-imaniyya
- Tez No: 966790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÖZLUYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
H.6. ve 7. asırlarda yaşadığı bilinen İmam Takıyyüddin el-Mukterah yaşadığı asrın önemli kelam alimlerinden birisidir. Kelam, fıkıh ve usul ilimlerine dair yazmış olduğu eserlerle döneme damgasını vurmuştur. Yaşadığı asrın gerek siyasi gerekse de dini çalkantılarına muhatap olan İmam Mukterah yazdığı eserlerle hem kelam ilmine hem de ehli sünnet itikadına katkılarda bulunmuştur. İlmî alanda daha çok eşarî geleneğine bağlı kalarak eserler telif eden İmam Takıyyüddin el-Mukterah bu geleneğin daha çok şerhçi anlayışını temsil etmektedir. Yaşadığı dönemin ilmi ve siyasi durumları göz önüne alındığında İmam Mukterah'ın daha çok klasik kelamî konular üzerinde durduğu görülmektedir. Özellikle Şiî-Batınî hareketlerin yoğun olduğu bu zaman diliminde ehli sünnet akaidini destekleyici mahiyette özel bir çalışmanın olduğuna rastlanmamaktadır. İmam ekseriyetle kelam ilminin ana konuları çerçevesinde ve önceki alimlerin kitaplarının şerhi ile meşgul olmuştur. Bu çalışmamızın konusunu teşkil eden İmam Takıyyüddin el-Mukterah'ın hayatı, eserleri, hocaları, öğrencileri ve yaşadığı dönem içerisinde meydana gelen siyasi ve dini hadiseler incelenmiş olup Takıyyüddin el-Mukterah'ın kelamî yönüne dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
H.6. Imam Takıyyüddin el-Mukterah, who is known to have lived in the 7th and 7th centuries, is one of the important theological scholars of his century. He left his mark on the period with the works he wrote on theology, fiqh and methodology. Imam Mukterah, who was subject to both political and religious turmoil of the century he lived in, contributed to both the science of theology and the Sunni belief with the works he wrote. Imam Takıyyüddin el-Mukterah, who composed works adhering to the Ash'ari tradition in the scientific field, represents more of the commentary approach of this tradition. Considering the scientific and political situations of the period in which he lived, it is seen that Imam Mukterah focused mostly on classical theological subjects. Especially in this period when Shiite-Batini movements were intense, there was no special work supporting the Sunni belief. The imam was mostly occupied with the main subjects of the science of kalam and with the commentary of the books of previous scholars. The life, works, teachers, students and political and religious events that occurred during the period of Imam Takıyyüddin el-Mukterah, which constitutes the subject of this study, have been examined and attention has been drawn to the theological aspect of Takıyyüddin el-Mukterah.