Bacillus türlerinden alanin dehidrogenaz izolasyonu ve kısmi saflaştırılması
Isolation and partial prufication of alanine dehydrogenase from bacillus strains
- Tez No: 96680
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF H. USLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET BACILLUS TÜRLERİNDEN ALANIN DEHİDROGENAZ İZOLASYONU VE KISMİ SAFLAŞTIRILMASI BARAN, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Biyokimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Arif H. USLAN Alanin Dehidrogenaz (EC 1.4.1.1) L-alaninin piruvata dönüşümlü deaminasyonunu katalizleyen bir enzimdir. Alanin Dehidrogenaz taraması için sekiz farklı Bacillus türü test edilmiştir (B.thuringiensis NRRLB 2173, B.megaterhtm LA 199, B.cereus CCM 99, B.subtilis LA 2114, B.sphaericııs S 5 1 1-1, B.breris LA (Neu: 1014), B.subtilis ATCC 6633). B.megaterium LA 199 ve B.sııbtilis LA 2114 türlerinde Alanin Dehidrogenaz üretimi oldukça iyidir. Alanin Dehidrogenaz Bacillus subtilis türünden amonyum sülfat çöktürmesi ve iyon değişim kromatografîsi adımları kullanılarak 10 kat saflaştınlmıştır. Enzim benzer molekül kütlesine sahip altı altbirimden oluşmaktadır. Optimum pH piruvat aminasyon reaksiyonu için 7.2 olarak, optimum sıcaklık ise 37 °C olarak saptanmıştır. Enzim derin dondurucuda pH 7.2'de uzun süreyle aktivitesinde kayıp olmadan depolanabilmiştir. Ayrıca enzimin NADH, piruvat ve amonyak için Km ve Vmax değerleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ISOLATION AND PARTIAL PRUFICATION OF ALANINE DEHYDROGENASE FROM BACILLUS STRAINS BARAN, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Biyokimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Arif H. USLAN Alanine dehydrogenase (EC 1.4.1.1) catalyze the reversible deamination of L-alanine to pyruvate. Out of the eight Bacillus strains were tested for screening of AlaDH {B.thuringiensis NRRLB 2173, B.megaterium LA 199, B.cereııs CCM 99, B.subtilis LA 2114, B.sphaericus S 511-1, B.brevis LA (Neu: 1014), B.subtilis ATCC 6633). Two strains, B.megaterium LA 199 and B.subtilis LA 2114, abundantly produse AlaDH. AlaDH was simply purified from Bacillus subtilis LA 2114 with 10-fold by ammonium sulfate fractionation and column chromatography. The enzyme can be stored frozen state (-20 °C at pH 7.2) without loss of its activity.The optimum temperature was 37 °C. The optimum pH for the pyruvate animation was 7.2. Also, kinetics parameter, Km and Vmax for pyruvate, NADH and ammonia were examined.