Postcolonial feminist perspectives in: The Salt Eaters by Toni C. Bambara, The Handmaid's Tale by Margaret E. Atwood, and Lara by Bernardine A. Evaristo
Postkolonyal feminist perspektifler: Toni C. Bambara'nın Tuz Yiyenler, Margaret E. Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Bernardine A. Evaristo'nun Lara adlı eserlerinde
  1. Tez No: 966910
  2. Yazar: SAVANA HATEM KHALIL AL-SHAMARY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez, öncelikle Toni C. Bambara'nın Tuz Yiyenler (1980), Margaret E. Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü (1985) ve Bernardine Evaristo'nun Lara (1997) adlı üç büyük romanın eleştirel analizi yoluyla postkolonyal teori ve feminizmin disiplinlerarası doğasını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Mekan, üslup ve dönem bakımından farklılık gösterseler de bu romanlar, kadınların öznelliği, direnişi ve iyileşmesine dair nüanslı ve güçlü vizyonların yanı sıra sömürgecilik ve ataerkil düzenin mirasını ele almaktadır. Bu bağlamda, çalışma, kadın merkezli postkolonyal anlatıların kimliği nasıl ifade ettiği ve anlatı biçiminin nasıl bir yıkıcılık aracı olarak işlev gördüğü etrafında çerçevelenebilir. Çalışma, Chandra Talpade Mohanty, Gayatri Spivak ve bell hooks gibi önemli yazarlara atıfta bulunarak postkolonyal feminist teori içinde yer almaktadır. Bu analiz, yazarların egemenlik sistemlerine meydan okumak için yapıyı, zamansallığı ve sesi nasıl kullandıklarını araştırmaktadır. Bambara, bilinç akışı ve doğrusal olmayan biçimleri kullanarak okuyucuyu, ölüm döşeğindeki siyah bir kadının parçalanmış ruhuna daldırıyor ve kolektif hafızayı, topluluğu ve ruhsal şifayı vurguluyor.Atwood'un distopik kurgusu -geriye dönük birinci tekil şahıs ve genellikle güvenilmez sesiyle- devletin kadınların dilini ve bedenlerini nasıl kontrol ettiğini ortaya koyar. Buna karşılık, Evaristo'nun Lara'daki şiirsel serbest nazımı, diasporik kimliğin karmaşıklıklarını araştırır; hem kültürel mirası hem de kuşaksal kopuşu izlemek için değişen bakış açılarını ve şiirsel parçalanmayı kullanır. Karşılaştırmalı bir çalışma olarak bu tez, anlatı biçiminin bir direniş alanı olarak dönüşümünü vurgulayarak, Avrupamerkezci edebiyat geleneklerine ve monolitik feminist söylemlere meydan okur. Bu romanları eleştirel tartışmalar içine yerleştirerek, farklı tarihsel ve küresel bağlamlarda kadınların seslerinin çokluğunu vurgulayarak, sömürge sonrası feminist edebiyatın genişlemesini daha da ileri götürür. Bulgular, karmaşık kesişimsel kimlikleri ifade etmek için melez edebi biçimler ve doğrusal olmayan hikâye anlatımı yöntemleri kullanmanın önemini vurgular. Bu çalışma, sömürge sonrası feminist edebiyatın yalnızca baskıya karşı tepkisel bir tepki olmadığını, aynı zamanda güç, benlik ve tarihin yaratıcı bir yeniden tahayyülü olduğunu savunur. Bambara, Atwood ve Evaristo, çeşitli ancak birbiriyle bağlantılı yaklaşımlarıyla 11 susturulmuş sesler için edebi alanlar yaratıyor ve kadınların hikayelerinin uzun zamandır anlatıldığı dili ve yapıyı ifade etmelerini ve kökten yeniden şekillendirmelerini sağlıyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation primarily aims to explore the interdisciplinary nature of postcolonial theory and feminism through a critical analysis of three major novels: Toni C. Bambara's The Salt Eaters (1980), Margaret E. Atwood's The Handmaid‟s Tale (1985), and Bernardine Evaristo's Lara (1997). Although differing in setting, style, and period, these novels address the legacy of colonialism and patriarchy, along with nuanced and powerful visions of women's subjectivity, resistance, and healing. In this context, the study can be framed around how women-centric postcolonial narratives express identity and how narrative form acts as a tool of subversion. The study is situated within postcolonial feminist theory, referencing key authors such as Chandra Talpade Mohanty, Gayatri Spivak, and bell hooks. This analysis investigates how the authors use structure, temporality, and voice to challenge systems of domination. Bambara employs stream-of-consciousness and non-linear forms to immerse the reader in the fractured psyche of a Black woman in extremis, emphasising collective memory, community, and spiritual healing. Atwood's dystopian fiction — with its retrospectively first-person and often unreliable voice — reveals how the state controls women's language and bodies. In contrast, Evaristo's poetic free verse in Lara explores the complexities of diasporic identity; it employs shifting perspectives and poetic fragmentation to trace both cultural inheritance and generational dislocation. As a comparative study, this dissertation highlights the transformation of narrative form as a site of resistance, challenging the traditions of Eurocentric literature and monolithic feminist discourses. By positioning these novels within critical debates, it further asserts the expansion of postcolonial feminist literature, emphasising the multiplicity of women's voices across different historical and global contexts. The findings underscore the importance of employing hybrid literary forms and nonlinear storytelling modes to articulate complex intersectional identities. This study argues that postcolonial feminist literature is not solely a reactive response to oppression but a creative reimagining of power, selfhood, and history. Through their diverse yet interconnected approaches, Bambara, Atwood, and Evaristo create literary spaces for 9 silenced voices, enabling them to articulate and radically reshape the language and structure through which women's stories have long been told.