ESG skoru ve alt boyutlarının borçlanma maliyetleri üzerindeki etkisi: BIST 100 uygulaması
The impact of ESG score and its sub-dimensions on borrowing costs: BIST 100 application
- Tez No: 966909
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, Borsa İstanbul'da işlem gören ve ESG verisi açıklayan 59 firmanın 2019–2023 dönemine ait panel verileriyle, ESG performansının borçlanma maliyeti üzerindeki etkisini incelemektedir. Hem bileşik ESG skoru hem de çevresel (E), sosyal (S) ve yönetişim (G) boyutları ayrı ayrı analiz edilmiştir. Kuramsal çerçeve; Paydaş Teorisi, Meşruiyet Teorisi, Vekâlet Teorisi, Kurumsal Teori, Sinyal Teorisi, Bilgi Asimetrisi Teorisi ve Kaynak Temelli Görüş'e dayanmaktadır. Model seçiminde Hausman ve Pesaran CD testleri doğrultusunda Random Effects tercih edilmiş; Driscoll-Kraay robust standart hatalar ve COVID-19 dönemine ait zaman sabitleriyle yapısal kırılmalar kontrol altına alınmıştır. Ampirik bulgular, tüm hipotezlerin reddedildiğini göstermektedir. ESG skorları, teorik beklentilerin aksine, borçlanma maliyetini düşürmek yerine artırıcı yönde etki göstermiştir. Bu sonuç, ESG'nin Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalarda kısa vadede maliyet unsuru olarak algılanabileceğini ve bağlamsal farklılıkların önem taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of ESG performance on the cost of debt using panel data from 59 firms listed on Borsa Istanbul that disclosed ESG scores during the 2019–2023 period. Both the composite ESG score and its environmental (E), social (S), and governance (G) sub-dimensions are analyzed separately. The theoretical framework is grounded in Stakeholder Theory, Legitimacy Theory, Agency Theory, Institutional Theory, Signaling Theory, Information Asymmetry Theory, and the Resource-Based View.Model selection was guided by Hausman and Pesaran CD tests, leading to the adoption of Random Effects with Driscoll-Kraay robust standard errors. Additionally, time dummies were included to control for the structural effects of the COVID-19 period.The empirical findings reveal that all hypotheses are statistically rejected. Contrary to theoretical expectations, ESG scores were found to increase rather than decrease the cost of debt. These results suggest that ESG may be perceived as a short-term cost factor in emerging markets such as Türkiye, underlining the importance of contextual factors in ESG-finance relations.