Özel eğitim meslek okullarında verilen mesleki eğitim hakkında öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Teachers' opinions on the positive and negative aspects of vocational education given to students in special education vocational schools
- Tez No: 966915
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim meslek okullarında görev yapan öğretmenlerin zihinsel yetersizliği olan öğrencilere yönelik verilen mesleki eğitime ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu görüşler doğrultusunda eğitimin olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim araştırma deseni benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, Amasya ilinde özel eğitim meslek okulunda görev yapan on öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenler mesleki eğitim programlarını genel olarak işlevsel bulmakla birlikte; içerik yetersizliği, donanım eksikliği ve güncellenme ihtiyacı gibi sorunlara dikkat çekmiştir. Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı uygulamalarının önemine vurgu yapılmakla birlikte, sürecin etkin yürütülmesi için zaman, materyal ve koordinasyon eksikliklerinin giderilmesi gerektiği belirtilmiştir. İşe geçiş sürecinde yapılan bilgilendirme çalışmaları, öğrencilere yön verme açısından olumlu bulunmuştur. Ayrıca, öğrencilerin iş yaşamına katılımında işveren önyargılarının azaltılması, devlet desteklerinin artırılması ve okul-aile-iş dünyası iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Araştırma sonucunda, mesleki eğitim programlarının güncellenmesi, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ve donanım eksikliklerinin giderilmesi gibi çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of teachers working in special education vocational schools about the vocational training offered to students with intellectual disabilities and to reveal the positive and negative aspects of the training in line with these opinions. The research was carried out by adopting a phenomenological research design from qualitative research methods. The study group consisted of ten teachers working in a special education vocational school in Amasya province. The data were collected through a semi-structured interview form and evaluated by content analysis method. According to the results of the study, although the teachers considered the vocational training programmes functional in general, they drew attention to problems such as insufficient content, lack of equipment and the need for updating. Although the importance of Individualised Education Programme applications was emphasised, teachers stated that time, material and coordination deficiencies should be eliminated to carry out the process effectively. Informative activities during the transition to work were found to be positive in terms of guiding students. In addition, it was stated that employer prejudices should be reduced, state support should be increased, and school-family-business cooperation should be strengthened in the participation of students in business life. As a result of the research, various suggestions such as updating vocational education programmes, supporting the professional development of teachers and eliminating equipment deficiencies were made