Ceza muhakemesinde mağdur ve şikayetçinin hakları
The rights of the victim and the complainant in criminal procedure
  1. Tez No: 966931
  2. Yazar: DOĞANCAN KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ceza yargılamasının göz ardı edilmiş süjesi olan mağdurun konumunun güçlendirilmesi ve suç sebebiyle oluşan zararının giderilmesi ile ikincil mağduriyetinin önlenmesi hususunda son yıllarda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Adaletin sağlanmasında failin cezalandırılmasının tek başına yeterli olmadığı toplumsal barışın sağlanmasında mağdurun ceza yargılamasındaki beklentilerinin de karşılanmasının önemli olduğu fark edilmeye başlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmamızda hem ulusal hem de uluslararası düzenlemelerde mağdur kavramı ve mağdur kavramına benzer kavramlar ile arasındaki farklı ve bu kavramların birbiriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Ardından mağdur haklarının ceza hukukundaki gelişimi üzerinde durulmuş ve eski çağlardan günümüze mağdur, fail ve devlet ilişkisi ele alınmıştır. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yer alan mağdur hakları soruşturma ve kovuşturma evresi olarak iki başlık altında incelenmiştir. Mağdurun fail karşısındaki konumunun dengelenmesi açısından oldukça önemli olan bu haklar ayrı ayrı ve uygulamadaki eksik yönleri ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak mağdurun sadece maddi gerçeğin ortaya çıkartılmasında bir araç olarak görülemeyeceği ve suç sebebiyle maddi ve manevi varlığının zedeleneceği bilinciyle düzenlenmiş mağdurun korunması ve desteklenmesine yönelik hükümler ve bu amaca hizmet edecek kurumlar çalışmamızda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, significant developments have taken place in strengthening the position of victims, who have been overlooked in criminal proceedings, and in compensating them for the damage caused by the crime and preventing secondary victimisation. It has begun to be recognised that punishing the perpetrator alone is not sufficient to ensure justice and that meeting the expectations of victims in criminal proceedings is also important for achieving social peace. In line with this, our study examines the concept of victim and similar concepts in both national and international regulations, as well as the differences between these concepts and their relationship with each other. It then focuses on the development of victim rights in criminal law and examines the relationship between the victim, the perpetrator and the state from ancient times to the present day. The rights of victims in the Criminal Procedure Law No. 5271 have been examined under two headings: investigation and prosecution. These rights, which are very important in terms of balancing the position of the victim vis-à-vis the perpetrator, have been presented separately and with their shortcomings in practice. Finally, provisions aimed at protecting and supporting victims, which have been regulated with the awareness that victims cannot be seen merely as a means of uncovering the material truth and that their material and moral existence will be damaged as a result of the crime, and institutions that serve this purpose have been evaluated in our study.