Sinematografik perspektifte dijital oyunların medya uyarlamaları üzerine bir inceleme: Fallout örneği
A study on media adaptations of digital games in cinematographic perspective: The example of Fallout
- Tez No: 966935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, dijital oyunların sinematografik anlatı yapılarının verdiği imkânla medya uyarlamalarına nasıl dönüştüğünü Fallout oyun serisi ve onun dizi uyarlaması üzerinden incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, sinema estetiği ile dijital oyun anlatılarının birleşim noktasında ortaya çıkan yeni anlatı biçimlerini değerlendirmek ve bu sürecin medya kuramları çerçevesinde nasıl konumlandığını analiz etmektir. Çalışma, dijital oyunların yalnızca etkileşimli eğlence ürünleri değil, aynı zamanda sinemasal anlatıların potansiyel kaynakları olduğunu ortaya koyan bu çalışma; görsel anlatı tekniklerinin medya türleri arasındaki geçişlerde nasıl evirildiğini değerlendirmeyi de amaçlamaktadır. Sinematografi, transmedya anlatı, uyarlama teorisi ve metinlerarasılık gibi kuramsal kavramlar etrafında şekillenen analizlerde; Fallout dizisinin hem estetik hem de yapısal olarak oyun serisine ne ölçüde sadık kaldığı ve nerelerde farklılaştığı detaylı biçimde ortaya konmuştur. Görsel semboller, mekân kullanımı, atmosfer yaratımı ve anlatı yoğunluğu gibi unsurlar hem oyun hem dizi bağlamında ayrı ayrı çözümlemeye tabi tutulmuştur. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde kurgulanmakta ve çalışmada betimsel analiz yönteminden faydalanılmaktadır. Çalışmanın sınırlılığı kapsamında çalışmada yalnızca Fallout evrenine ait resmi dijital oyunlar ve Prime Video dizisinin ilk sezonu ele alınmaktadır. Dizinin ikinci sezonu, modlar, fan yapımı içerikler ve çizgi romanlar bu kapsamın dışında yer almaktadır. Oyunların interaktif yapısından doğan değişken anlatı deneyimleri sabit bir oyun çizgisi üzerinden analiz edilmiştir. Fallout oyununun açık dünya yapısı, oyuncu etkileşimi ve interaktif anlatısı; aynı adlı dizinin doğrusal ve görsel açıdan belirli sınırlarla örülmüş yapısıyla karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda yapılan çözümlemeler, dijital oyunların yalnızca eğlence araçları değil, aynı zamanda kültürel anlatı alanları olduğunu göstermektedir. Fallout örneği, dijital oyunların sinematografik uyarlamalara nasıl dönüştüğünü ve bu dönüşümün kültürel, estetik ve anlatı düzeyinde nasıl biçimlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how digital games are transformed into media adaptations through the possibilities offered by cinematic narrative structures, using the Fallout game series and its television adaptation as a case study. The primary objective of the research is to evaluate the new narrative forms that emerge at the intersection of cinematic aesthetics and digital game storytelling, and to analyze how this transformation is positioned within the framework of media theories. The study argues that digital games are not merely interactive entertainment products, but also potential sources of cinematic narratives. In this context, it also aims to explore how visual storytelling techniques evolve during transitions between media forms. Through theoretical concepts such as cinematography, transmedia storytelling, adaptation theory, and intertextuality, the analysis reveals to what extent the Fallout series remains faithful to its original games and where it diverges, both aesthetically and structurally. Elements such as visual symbols, spatial usage, atmosphere construction, and narrative density are individually analyzed within the contexts of both the game and the series. This study is structured within the framework of qualitative research methods, specifically employing the descriptive content analysis approach. In terms of scope, the study is limited to the official digital games within the Fallout universe and the first season of the Prime Video series. The second season of the series, user-created modifications (mods), fan-made content, and comic books are excluded from this scope. The varying narrative experiences arising from the interactive structure of the games are analyzed based on a fixed gameplay line. By comparing the open-world structure, player interaction, and interactive storytelling of the game with the linear and visually constrained format of the series, the study demonstrates that digital games are not only tools of entertainment, but also cultural narrative domains. The Fallout example reveals how digital games are transformed into cinematic adaptations and how this transformation is shaped on cultural, aesthetic, and narrative levels.