Effects of core veneer shade and thickness on the color parameter of polyetheretherketon (PEEK)
Vener rengı ve kalınlığının polietereterketon (PEEK) restorasyonun renk parametresi üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 966936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, poli-eter-eter-keton (PEEK) ile hazırlanan restorasyonların renk parametreleri üzerinde kor ve vener kalınlığının ve vener renginin değerlendirmektir. Araç ve Yöntem:128 PEEK disk (10mm çapında, 1 ve 2mm olmak üzere 2 farklı kalınlıkta) yine 1 ve 2mm kalınlığında A2 ve A3 renkte kompozit ile kaplanmış ve opak uygulanan ve uygulanmayan 2 gruba ayrılmıştır. Renk parametrelerinin ölçülmesi için bir klinik spektrofotometre kullanılmıştır. Cihazda bulunan seçilen renklerden A2, A3'ün referans renk verileri ile renk karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the current study was to evaluate the core and veneering thickness and veneering shade on color parameters of poly-ether- ether-ketone(PEEK) restoration. Material and method: 128 PEEK core discs (10mm in diameter, two thickness 1 and 2 mm ) were veneered with A2and A3 layers, with 1 and 2 mm thickness, the samples were divided into two groups according to application of opaque. A clinical spectrophotometer was used to measure the color parameter. Color comparisons were done by the reference color data of the selected shade A2, A3 contained in the device. Statistical analysis was achieved with 4-way ANOVA, 3-way ANOVA (for ΔE), an independent student t-test (for ΔL, ΔC, ΔH).