Türkçe boyutsal obsesif kompülsif ölçeği: Psikometrik özellikleri ve obsesif inanışlarla ilişkisi
Turkish version of the dimensional obsessive compulsive scale: Psychometric properties and relation to obsessive beliefs
  1. Tez No: 966938
  2. Yazar: ZEYNEP CANSU KÜÇÜKSEYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) semptom boyutlarının şiddetini ölçen ve 2010 yılında Abramowitz ve arkadaşları tarafından, var olan diğer ölçeklerdeki kısıtlılıkları gidermek amacıyla geliştirilen, Boyutsal Obsesif-Kompülsif Ölçeği'nin (Dimensional Obsesive-Compulsive Scale (DOCS)) Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması yapılmıştır. Bunun yanı sıra obsesif inanışların obsesif kompulsif semptom boyutları ile olan ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 183 (106 kadın, 77 erkek) sağlıklı birey, 37 OKB tanısı konan ve 32 başka kaygı bozuklu (Sosyal Anksiyete, Panik Bozukluk, Yaygın Anksiyete Bozukluğu) tanısı konan gönüllüler oluşmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre DOCS'un Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu bulunmuştur. Ayrıca belirli obsesif inanışların belirli obsesif kompulsif semptom boyutlarının predikte ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Main goal of this study was to investigate the psychometric properties of the Turkish version of the Dimensional Obsessive-Compulsive Scale (Abramowitz, 2010). This scale was developed to overcome certain deficits of the existing OCD scales regarding recent theoretical and empirical developments. The sample of this study consisted of 183 (106 female, 77 male) non-clinical, 37 OCD and 32 other anxiety disordered (panic disorder, social anxiety, generalized anxiety disorder) participants. The results of the study supported that the Turkish version of DOCS is a reliable and valid instrument. The findings also revealed that certain obsessive beliefs predict certain obsessive-compulsive symptom domains.