Evliliğin mali haklarından mehir ile ilgili ahkam ayetleri
Verses of the laws regarding the dower, one of the financial rights of marriage
  1. Tez No: 966953
  2. Yazar: MEHMET KAVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FERRUH ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, İslam aile hukukunun dikkat çeken konularından biri olan mehir, yalnızca bir nikâh şartı olarak değil; aynı zamanda evlilik hayatına yüklediği anlam, taşıdığı mesaj ve sağladığı faydalar üzerinden ele alınmıştır. Genel olarak“mehir neden vardır?”sorusunun cevabıyla meseleye yaklaşılmış, bu uygulamanın sadece geçmişte değil, bugün de birey ve toplum için ne gibi hikmetler barındırdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, tarih boyunca farklı din ve kültürlerde mehir benzeri uygulamalara kısaca değinilmiş, ardından İslam'ın bu konuda nasıl bir farklılık getirdiği gösterilmiştir. Kur'an'da geçen mehirle ilgili akhâm ayetler, klasik tefsir kaynaklarına başvurularak yorumlanmış; fıkıh kitaplarındaki görüşlerle birlikte mezheplerin konuya bakışları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu tez, salt teknik meselelerle sınırlı kalmamış, daha çok konunun hikmet yönüne de odaklanmış,“mehir ne işe yarar, niçin vardır, topluma ve bireye ne kazandırır?”gibi sorulara samimi ama ilmî bir dille cevap vermeyi hedeflemiştir. Böylece hem teorik bilgiye katkı sunmak hem de sahada karşılaşılan bazı yanlış algıları düzeltmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the concept of mahr (dower), a key component of Islamic family law, not merely as a legal requirement of marriage but as a value-laden institution carrying deep individual and social significance. Central to the study is the question: Why does mahr exist? By addressing this, the research aims to highlight the wisdom (hikmah) and purpose behind the obligation of mahr, as well as its contribution to marital stability and social cohesion. The first part of the study briefly examines mahr-like practices in pre-Islamic cultures and other religious traditions, offering a comparative perspective. It then moves on to the Qur'anic verses concerning mahr, which are analyzed through classical tafsir (exegesis) literature. Differences among major Islamic legal schools are also evaluated using their primary jurisprudential texts. Rather than focusing solely on technicalities, this thesis emphasizes the underlying wisdom of mahr seeking to answer questions such as: What does mahr contribute to marriage? What kind of responsibilities does it impose? What benefits does it offer to individuals and society? With this approach, the study aims to bridge academic insight with real-life concerns and to contribute to both scholarly understanding and public awareness of the topic.