Yetişkinlerde öz şefkat ve benlik saygısı düzeylerinin bağlanma stilleri açısından incelenmesi
The effect of self-compassion and self-esteem levels of adults in terms of attachment styles
- Tez No: 966962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yetişkinlerde öz şefkat ve benlik saygısı düzeylerinin bağlanma stilleri açısından incelenmesi Bu araştırmada Yetişkinlerde öz şefkat ve benlik saygısı düzeylerinin bağlanma stilleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini gönüllü 4 yıllık üniversite mezunlarından oluşan 260 birey oluşturmaktadır. Araştırmaya 151 kadın, 109 erkek birey katılım sağlamaktadır. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Öz-Şefkat Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde t Test, Welch ANOVA Testi ve Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, beliren yetişkinlerin öz şefkat ve benlik saygılarının ve bağlanma stilleri açısından anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda elde edilen söz konusu bulgular, mevcut literatür çerçevesinde tartışılmış ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of self-compassion and self-esteem levels of adults in terms of attachment styles. This study, it was aimed to examine the self-compassion and self-esteem levels of adults in terms of attachment styles. The study sample consists of 260 volunteers who are graduates of a 4-year university. 151 female and 109 male individuals participate in the research. The study data were collected using the Demographic Information Form, Self-Compassion Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, and Relationship Scales Questionnaire. In the analysis of the data, the t-Test, Welch ANOVA Test and One-way Analysis of Variance (ANOVA) methods were used by researchers. The findings obtained in the study showed that there is a significant relationship between emerging adults' self-compassion and self-esteem, and attachment styles. The findings obtained as a result of the research were discussed within the framework of the existing literature, and various suggestions were presented to the researchers.