Birinci basamağa başvuran hastalarda B12 vitamin düzeyi ve depresyon arasındaki ilişki
Relationship between vitamin B12 levels and depression in patients applying to primary care
- Tez No: 966972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
B12 vitamin eksikliği toplumuzda sık görülen sağlık sorunlarından biridir. B12 vitamini eksikliğinin ağır depresyon ile ilişkisini gösteren birçok yayın mevcuttur. Bu çalışma, B12 vitamini düzeyi eksik olan ve normal olan bireylerin sosyodemografik özellikleri, sağlık algıları ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma herhangi bir şikayetle Şanlıurfa ilindeki birinci basamağa başvuran, kan tetkikleri bakılan, bakılan tetkikler içerisinde B12 vitamin düzeyi olan 300 hasta ile yapıldı. Araştırmaya, 200'ü (%66,7) kadın ve 100'ü (%33,3) erkek olmak üzere toplam 300 katılımcı dâhil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 29,13±13,43 yıl, boy ortalaması 165,86±10,26 cm ve ağırlık ortalaması 70,35±14,73 kg olarak belirlenmiştir. Katılımcılar, B12 vitamini düzeyi eksik olanlar (150 kişi, %50) ve B12 vitamini düzeyi normal olanlar (150 kişi, %50) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır Çalışma bulguları, B12 vitamini eksik olan ve B12 vitamini normal olan gruplar arasında boy, yaş ve kilo açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Vitamin B12 deficiency is one of the common health problems in our society. There are numerous publications showing a relationship between vitamin B12 deficiency and severe depression. This study was conducted to compare the sociodemographic characteristics, health perceptions, and depression levels of individuals with and without vitamin B12 deficiency. The study included 300 patients who presented with various complaints to a primary care center in Şanlıurfa, had blood tests performed, and among those tests, had their vitamin B12 levels measured. A total of 300 participants were included in the study, consisting of 200 women (66.7%) and 100 men (33.3%). The average age of the participants was 29.13±13.43 years, the average height was 165,86±10,26 cm, and the average weight was 70.35±14.73 kg. Participants were divided into two groups: those with vitamin B12 deficiency (150 individuals, 50%) and those with normal vitamin B12 levels (150 individuals, 50%).