Kambiyo senetlerinde haksız protesto
Unfair protest in bills of exchange
  1. Tez No: 966992
  2. Yazar: BURCU ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMİL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Protestoya ilişkin düzenlemeler, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun“kambiyo senetlerinin”ele alındığı bölümde ve 714 ilâ 722. maddeleri arasında hüküm altına alınmıştır. Söz konusu düzenlemelerde ise protestonun süreleri ve şartları, hangi şekilde düzenleneceği, içeriğinde neler bulunması gerektiği, çeşitli durumlara bağlı olarak nasıl hazırlanacağı, sakat olması durumunda nasıl hüküm ve sonuçlar doğurduğu ve son olarak düzenlenmesine ihtiyaç bulunmayan durumlar ele alınmıştır. Doktrinde ve yargı kararlarında“haksız protesto”olarak değerlendirilen protestolara bakıldığında, protestonun az önce bahsi geçen düzenlemelerde yer alan kurallara aykırı yahut içeriğinde yanlış bilgiler barındırması, senet ile borç altına girmeyen yahut kambiyo senedinden kaynaklı ilişkilere girmeyen kimselerin de hukukî olarak zarar görmesine neden olması durumunda söz konusu olmaktadır. Protesto düzenlenmesi ile hamilin başvuru hakkını kullanmasına olanak verilmekte ve protestonun muhatabı olan kimsenin, borca konu senedi kabul etmemesi ve ödememesi durumları yahut kanunda düzenlenen başkaca durumlar, resmî olarak tespit edilmiş olmaktadır. Söz konusu protestonun, az yukarıda belirtildiği gibi kambiyo ilişkisine girmeyen kimselere çekilmesi veya içeriğinde gerçeğe aykırı bilgilerin bulunması durumunda, kendisine karşı protesto çekilen kişinin ticarî itibarı zedelenmektedir. İşte bu durumda, protesto düzenleyen hamilin hukukî sorumluluğu doğmaktadır.“Haksız protesto”kavramı, gerek yargı kararlarında gerekse doktrinde tartışılmıştır. Çalışmamızda, protesto kavramı, kambiyo senetlerinde protesto, haksız protesto hâlleri ve bu nedenle ticarî itibarı zedelenen muhatabın kaybını gidermekte önemli rol oynayan hukukî sorumluluk konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Protest regulations are stipulated in the section of Turkish Commercial Code No. 6102 that addresses“bills of exchange”and Articles 714 to 722. These regulations detail the protest's terms and conditions, how it should be drawn up, what it should contain, how it should be prepared depending on various circumstances, the consequences and implications of its use in the event of a defect, and finally, situations where a protest is unnecessary. In legal doctrine and judicial decisions, protests considered“unjustified”occur when the protest violates the rules stipulated in the aforementioned regulations, contains false information, or causes legal harm to individuals who did not incur a debt under the promissory note or enter into relationships arising from the bill of exchange. A protest allows the holder to exercise their right of appeal, and officially establishes the circumstances in which the person addressed by the protest refuses to accept or pay the bill of exchange, or other circumstances stipulated by law. If the protest in question is directed to individuals who are not involved in a foreign exchange relationship, as mentioned above, or if it contains false information, the commercial reputation of the person against whom the protest is directed is damaged. In this case, the legal liability of the holder who files the protest arises. The concept of“unjust protest”has been discussed both in judicial decisions and in doctrine. This study will examine the concept of protest, protests in bills of exchange, unjust protest situations, and the legal liability issues that play a significant role in compensating the addressee whose commercial reputation is damaged.