Modern bağlama icracılığında Hasan Hüseyin Genç örneği
The example of Hasan Hüseyin Genç in modern bağlama performance
  1. Tez No: 966997
  2. Yazar: TUĞCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY İLGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, bağlama icracılığında gözlemlenen farklı tavır ve üslupların bilimsel bir zeminde ele alınabilmesi amacıyla, operasyonel anlamda 'geleneksel' ve 'modern' bağlama icracılığı olarak iki farklı tanımlama kullanılmıştır. Yukarıdaki bağlamdan hareketle, TRT ve çevresinde biçimlenen, ozanlık/âşıklık geleneği ile ilişkili olan ve mahalli sanatçılar tarafından icra edilen biçimler geleneksel; bu tanımlamanın dışında kalan icra biçimleri ise 'modern' sıfatıyla ifade edilmiştir. Bu sınıflama doğrultusunda çalışmanın amacı, modern bağlama icracılığının önemli temsilcilerinden birisi olan Hasan Hüseyin Genç'in bağlama icracılığının incelenmesidir. Bununla birlikte çalışmada, Hasan Hüseyin Genç'in bağlama icracılığını şekillendiren toplumsal deneyimler ve sanatçının bağlama icralarındaki müziksel olgulara odaklanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın evreni, Hasan Hüseyin Genç'in bağlama icracılığı ve sanatçının bağlama icra ettiği video kayıtları olarak belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemini ise Hasan Hüseyin Genç'in YouTube sosyal medya platformunda bağlama icra ettiği videolar arasından amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen 6 adet video kaydı oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, Hasan Hüseyin Genç'in modern bağlama icralarındaki teknik ve müzikal özellikleri değerlendirmek üzere yine Türk halk müziği alanında uzman olan akademisyenlerden ve eğitmenlerden görüş alınmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak doküman inceleme ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile Hasan Hüseyin Genç ve alandaki uzmanlarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerin sonucunda toplanan veriler ise içerik analizi tekniğine başvurularak işlenmiştir. Hasan Hüseyin Genç'in YouTube'daki bağlama icra videoları içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, Hasan Hüseyin Genç'in bağlama icrasında geleneksel ile modern müzik anlayışını sentezleyen özgün bir icra anlayışı geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla da bu çalışmanın, modern bağlama icra pratiklerini Hasan Hüseyin Genç örneği üzerinden farklı bir icracıya yönelik inceleyecek olan gelecekteki diğer araştırmacılar için yararlı ve yol gösterici olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to examine the different attitudes and styles observed in bağlama performance on a scientific basis, two different definitions have been used in operational terms:“traditional”and“modern”bağlama performance. Based on the above context, forms shaped around TRT and related to the tradition of ozanlık/âşıklık and performed by local artists are considered traditional, while performance forms outside this definition are referred to as“modern”. In line with this classification, the aim of this study is to examine the bağlama performance of Hasan Hüseyin Genç, one of the important representatives of modern bağlama performance. In addition, the study focuses on the social experiences that shaped Hasan Hüseyin Genç's bağlama performance and the musical phenomena in the artist's bağlama performances. In line with this objective, the universe of the study was determined as Hasan Hüseyin Genç's bağlama performance and the artist's video recordings of bağlama performances. The sample of the study consists of six video recordings selected from among Hasan Hüseyin Genç's bağlama performance videos on the YouTube social media platform using a purposive sampling method. Within the scope of the study, opinions were sought from academics and instructors who are experts in Turkish folk music in order to evaluate the technical and musical characteristics of Hasan Hüseyin Genç's modern bağlama performances. Document review and interview techniques were used as data collection tools in the study. Semi-structured interviews were conducted with Hasan Hüseyin Genç and the experts in the field. The data collected as a result of the interviews were processed using content analysis techniques. Hasan Hüseyin Genç's bağlama performance videos on YouTube were examined using content analysis techniques. This thesis study concluded that Hasan Hüseyin Genç has developed a unique performance style that synthesizes traditional and modern music concepts in his bağlama performances. Therefore, it is anticipated that this study will be useful and instructive for future researchers who will examine modern bağlama performance practices through the example of Hasan Hüseyin Genç in relation to other performers.