Kardiyopulmoner Resüsitasyon (KPR) feedback cihazı kullanımının kardiyak arrest durumunda asistan doktorların KPR kalitesine etkisi
The effect of using feedback devices during cardiopulmonary resuscitation (CPR) on the quality of CPR performed by resident physicians in cardiac arrest
- Tez No: 967014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI GÖRMELİ KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner Resüsitasyon (KPR) feedback cihazı kullanımının kardiyak arrest durumunda asistan doktorların KPR kalitesine etkisinin araştırıldığı bu çalışma, tek merkezli, prospektif ve klinik gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, acil tıp kliniğinde araştırma görevlisi olarak çalışan, bilgilendirilmiş onam formu alınmış 100 gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılar, iki aşamalı bir senaryo ile cansız manken üzerinde KPR uygulamıştır. İlk aşamada yalnızca sözel yönlendirmelerle, ikinci aşamada ise görsel ve işitsel geri bildirim sağlayan cihaz kullanılarak uygulama yapılmıştır. Her aşama 2 dakika sürmüş, kompresyon sayısı, derinliği ve gevşeme hızı cihaz tarafından kayıt altına alınmıştır. Göğüs Kompresyon Fraksiyonu (CCF) ve Uygun Kompresyon Oranı (CIT) cihaz tarafından otomatik hesaplanmıştır. Veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiş, uygun istatistiksel testler kullanılmıştır (p24 ay kıdeme sahip katılımcıların ise uygun kompresyon oranı daha yüksek bulunmuştur. Diğer parametrelerde cinsiyet ve kıdem açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Geri bildirim cihazı, özellikle uygun kompresyon oranını artırarak KPR kalitesine zamanlama ve ritim açısından anlamlı katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte, ortalama kompresyon derinliği ve gevşeme hızı gibi bazı teknik parametrelerde cihaz kullanımı beklenenin aksine performans sınırlayıcı etki göstermiştir. Bu durum, cihazların eğitici potansiyelinin yanı sıra kullanıcı alışkanlıkları ve deneyim düzeyi ile etkileşim içinde değerlendirilmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study, designed as a single-center, prospective, and clinical observational study, aimed to investigate the effect of cardiopulmonary resuscitation (CPR) feedback device use on the CPR quality of resident physicians during cardiac arrest. Materials and Methods: The study included 100 volunteers working as emergency medicine residents who provided informed consent. Participants performed CPR on a manikin in a two-phase scenario. In the first phase, CPR was performed using only verbal instructions, while in the second phase, a device providing real-time visual and auditory feedback was used. Each phase lasted 2 minutes, during which the number of compressions, compression depth, and recoil rate were recorded by the device. Chest Compression Fraction (CCF) and Compression in Target (CIT) were automatically calculated by the device.