Beden eğitimi öğretmenlerinin epistemolojik inançlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of physical education teachers' epistemological beliefs in terms of different variables
- Tez No: 967018
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi öğretmenlerinin epistemolojik inançlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında farklı illerde görev yapmakta olan beden eğitimi öğretmenleri, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 212 (129 erkek, 83 kadın) öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Aypay (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılarak geliştirilen“Epistemolojik İnançlar Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmış, veri setlerinin normallik sınamaları yapılmıştır. Ölçek verilerinin normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleriyle kontrol edilmiştir; verilerin normal dağıldığı tespit edilmiş ve parametrik testler uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ile demografik özellikler özetlenmiş, frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri Verilerin anlamlılığı 0,05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; öğretmenlerin epistemolojik inançlarının medeni durum ve okulda spor salonu bulunma durumu gibi bazı değişkenlerden anlamlı düzeyde etkilendiğini göstermiştir. Özellikle bekâr öğretmenlerin, evli öğretmenlere kıyasla genel epistemolojik inançlar ve doğuştan/sabit yetenek alt boyutunda daha yüksek puanlar aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, spor salonu bulunan okullarda görev yapan öğretmenlerin doğuştan yetenek ve bilginin kesinliği alt boyutlarında daha yüksek inanç düzeylerine sahip olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki kıdem, haftalık ders saati ve aktif spor yapma durumu gibi diğer demografik ve mesleki faktörlerin epistemolojik inançlar üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to examine the epistemological beliefs of physical education teachers in terms of different variables. The population of the study consists of physical education teachers working in different provinces in the 2024-2025 academic year, and the sample group consists of 212 (129 male, 83 female) teachers selected on the basis of volunteerism. The“Epistemological Beliefs Scale”developed by Aypay (2011) by adapting it to Turkish was used as a data collection tool in the study. SPSS 22.0 program was used to analyze the data. The arithmetic averages and standard deviations of the data were calculated and normality tests of the data sets were performed. The normality assumption of the scale data was checked with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests; it was determined that the data were normally distributed and parametric tests were applied. Descriptive statistics summarized demographic characteristics, frequency, percentage, mean and standard deviation values. The significance of the data was evaluated at 0,05 level. The results showed that teachers' epistemological beliefs were significantly affected by some variables such as marital status and the presence of a gymnasium in the school. In particular, it was found that single teachers had higher scores in general epistemological beliefs and innate/fixed ability sub-dimension compared to married teachers. In addition, teachers working in schools with a gymnasium were found to have higher belief levels in the innate ability and certainty of knowledge sub-dimensions. On the other hand, other demographic and occupational factors such as gender, age, educational level, professional seniority, weekly class hours, and active sports participation did not have a significant effect on epistemological beliefs.