19.yüzyıl Türkçe divanlarında Hz.Osman
Hazrat Osman in 19th century Turkish diwan works
  1. Tez No: 967027
  2. Yazar: ZEHRA DİRİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma Hz. Osman'ın hayatı, kişiliği, edebî türler içerisindeki yeri ve 19. yüzyıl divanlarındaki tezahürleri konularından meydana gelmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Hz. Osman'ın hayatı kısaca anlatılmıştır. Hz. Osman'ın edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. Türk Edebiyatı'ndaki türler içerisinde Hz. Osman konusu incelenmiş ve örnek metinler sunulmuştur. İkinci bölümde incelediğimiz 19. yüzyıl divanlarında Hz. Osman'a müstakil şiir yazanlar ve dört dost içerisinde Hz. Osman'ın geçtiği şiirler zikredilmiştir. Üçüncü bölümde Hz. Osman'ın 19.yüzyılda hangi divanlarda incelendiği tablo yapılmış, her bir özelliği bir başlık altında toplanıp açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of the life of Hazrat Osman, his place in literary genres, and his manifestation in 19th century divans. In the first section, the life of Hazrat Osman is briefly narrated. Information is provided about his literary aspect and poetry. The depiction of Hazrat Osman in Turkish literature's genres is examined, and sample texts are presented. In the second section, the poets who wrote independent poems about Hazrat Osman in the 19th century divans and the poems that mention Hazrat Osman among the four friends are brought together. In the third section, a table is created that shows in which divans Hazrat Osman was examined in the 19th century. Each characteristic is classified, gathered under a title, and explained.