Üçüncü trimesterdeki gebelerde doğum öncesi stres ve doğum korkusunun uyku kalitesi üzerindeki etkileri: Kesitsel bir araştırma
The effects of prenatal stress and fear of childbirth on sleep quality in pregnant women in the third trimester: A cross-sectional study
  1. Tez No: 967061
  2. Yazar: ŞEYDANUR KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, üçüncü trimesterdeki gebelerin uyku kalitesini belirlemek ve doğum öncesi stres düzeyinin uyku kalitesi üzerindeki etkisinde doğuma yönelik korkunun aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. Bu çalışmaya Kasım 2024-Mayıs 2025 arasında gebe polikliniğine başvuran üçüncü trimesterdeki gebeler dâhil edildi. Literatür taranarak oluşturulan anket formunda sosyodemografik veri formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Doğum Tutum Ölçeği, Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği bulunmaktadır. Anket katılımcılara yüz yüze uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 244 gebe katıldı. Katılımcıların kötü uyku kalitesi %63,5 olarak bulundu. Nulliparite (p=0,032) ve canlı doğum öyküsünün olmaması (p=0,021) ile kötü uyku kalitesi arasında anlamlı ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess the sleep quality of pregnant women in their third trimester and to investigate how fear of childbirth mediates the relationship between prenatal stress levels and sleep quality. Methods: This cross-sectional survey study included pregnant women in their third trimester who attended the obstetric outpatient clinic between November 2024 and May 2025. The questionnaire, developed based on a review of the existing literature, consisted of a sociodemographic data form, the Pittsburgh Sleep Quality Index, the Pregnancy Stress Rating Scale-36 and the Childbirth Attitudes Questionnaire. Data were collected through face-to-face interviews. Results: A total of 244 pregnant women participated in the study. Poor sleep quality was observed in 63.5% of the participants. Factors such as nulliparity (p=0.032) and the absence of previous live births (p=0.021) were significantly associated with poor sleep quality.