Acil servise alkol zehirlenmesi ile başvuran hastalarda mortalite ile ilişkili faktörlerin retrospektif incelenmesi
Retrospective study of factors associated with mortality in patients admitted to the emergency service with alcohol poisoning
- Tez No: 967063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Acil servise alkol zehirlenmesi ile başvuran hastaların epidemiyolojik verilerini, klinik özelliklerini, laboratuvar bulgularını, tedavi protokollerini ve prognozunu değerlendirerek, bu durumların mortalite ile ilişkisini açıklamayı amaçladık. Bu çalışma, 2013-2024 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Acil Servisi'ne alkol zehirlenmesi ile başvuran 545 hastanın verilerini retrospektif olarak inceleyerek, alkol zehirlenmesi ile ilişkili faktörleri ve etanol ile metanol zehirlenmelerinin klinik özelliklerini karşılaştırmıştır. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek vb.), alkol tüketim öyküsü (tüketilen alkol miktarı, sıklığı, türü), başvuru anındaki klinik bulguları (vital bulgular, bilinç durumu, nörolojik muayene bulguları vb.), laboratuvar sonuçları (kan etanol/metanol düzeyi, kan gazı değerleri, glukoz, üre, kreatinin, elektrolitler, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri vb.), uygulanan tedavi yöntemleri (hemodiyaliz, mekanik ventilasyon, fomepizol, etanol vb.) incelenmiş ve hastaların değerlendirilmesinde Glasgow Koma Skalası (GKS) kullanılmıştır. Çalışmamızın önemli bir bulgusu, alkol zehirlenmesi vakalarının büyük çoğunluğunun (%87,9) erkek hastalarda görülmesidir. Ayrıca, etanol zehirlenmesi vakalarının metanol zehirlenmesine göre çok daha yaygın olduğu (%98,7) tespit edilmiştir. Çalışmamızda etanol ve metanol zehirlenmeleri arasında bazı önemli laboratuvar parametrelerinde farklılıklar olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the epidemiological data, clinical characteristics, laboratory findings, treatment protocols, and prognosis of patients admitted to the emergency department with alcohol poisoning and to explain the relationship of these factors with mortality. This study retrospectively analyzed data from 545 patients who presented to the Pamukkale University Emergency Department with alcohol poisoning between 2013 and 2024, comparing factors associated with alcohol poisoning and the clinical characteristics of ethanol and methanol poisoning. The patients' demographic characteristics (age, gender, education level, occupation, etc.), alcohol consumption history (amount, frequency, and type of alcohol consumed), clinical findings at the time of admission (vital signs, consciousness level, neurological examination findings, etc.), laboratory results (blood ethanol/methanol levels, blood gas values, glucose, urea, creatinine, electrolytes, liver and kidney function tests, etc.), and applied treatment methods (hemodialysis, mechanical ventilation, fomepizole, ethanol, etc.) were examined, and the Glasgow Coma Scale (GCS) was used. A significant finding of our study was that the vast majority (87.9%) of alcohol poisoning cases were seen in male patients. Additionally, ethanol poisoning was found to be much more common (98.7%) than methanol poisoning. Our study demonstrated differences in some important laboratory parameters between ethanol and methanol poisoning.