Gotik mimarinin felsefi temelleri
Philosophical foundations of the gothic architecture
  1. Tez No: 967065
  2. Yazar: DEFNE SELİN LÜTFÜOĞLU AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EKREN, DOÇ. DR. EYÜP ÇORAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Philosophy, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, Gotik mimari ile Skolastik felsefe arasındaki düşünsel ve biçimsel ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel sorusu, 12. ve 13. yüzyıllarda şekillenen Gotik mimari anlayışının, dönemin baskın düşünsel çerçevesi olan Skolastik felsefe ile nasıl bir paralellik ve etkileşim içinde olduğudur. Bu kapsamda mimari biçimlerin yalnızca yapısal tercihler değil, aynı zamanda felsefi ilkelerin maddi karşılıkları olduğu argümanı üzerinden hareket edilmiştir. Tezde ilk önce; Gotik mimari unsurlar, 12. ve 13. yüzyılın kültürel ortamı ve bu ortamı hazırlayan tarihsel arka planın bir değerlendirilmesi sunulduktan sonra Skolastik felsefenin önemli filozofları, dönemin düşüncesinin ortaya çıkışına vesile olan kültürel ortam ve ana düşünceleri incelenmiştir. Ardından Gotik mimari unsurları Skolastik felsefenin yöntemi ve düşünsel kıvrımlarıyla ilişkisi bağlamında analiz edilmiştir. Skolastik felsefe metinlerinin yanı sıra mimarlık ve sanat tarihine ait metinler ile örnekler üzerinden argüman desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the intellectual and structural relationship between Gothic architecture and Scholastic philosophy. The central question of the research is how the Gothic architectural understanding that took shape in the 12th and 13th centuries was parallel to and interacted with Scholastic philosophy, the dominant intellectual framework of the period. In this context, the argument that architectural forms are not merely structural choices but also material manifestations of philosophical principles has been explored. In the thesis, Gothic architectural elements are examined after presenting an assessment of the cultural environment of the 12th and 13th centuries and the historical background that shaped this environment. This is followed by an examination of the important philosophers and main ideas of Scholastic philosophy. Subsequently, Gothic architectural elements were analyzed in the context of their relationship with the method and intellectual twists of Scholastic philosophy. The argument was supported by examples from texts on Scholastic philosophy as well as texts on architecture and art history.