Romantik ilişki doyumu ile aleksitimi ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between romantic relationship satisfaction, alexithymia, and childhood traumas
- Tez No: 965417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Söz konusu araştırmada, kişilerin romantik ilişki doyumları ile aleksitimi ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 20-29 yaş aralığında ki 439 katılımcı oluşturmaktadır. Araşırmanın hedefi doğrultusunda katılımcılara, Sosyodemografik Bilgi Formu, Perth Aleksitimi Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Romantik İlişkilerde Temel Psikoloji İhtiyaçların Doyumu Ölçeği ve Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği-Revize Formu (RİDÖ-RF) uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için toplanan veriler, SPSS 28.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, aleksitimi düzeyinin romantik ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların doyumu ile negatif yönde; anlamlı bir ilişki tespit edilmişken, aleksitimi düzeyleri ile romantik ilişkide algıladıkları istismar düzeyleri (RİDÖ-RF) ve çocukluk çağı travmaları ile ise pozitif yönde ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Benzer şekilde, çocukluk çağı travmaları ile romantik ilişkide algılanan istismar düzeyi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki; romantik ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların doyumu ile ise negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada cinsiyet, eğitim düzeyi, ilişki durumu, çocuk sahibi olma durumu gibi çeşitli demografik değişkenler açısından da anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma aleksitimi ve çocukluk çağı travmalarının romantik ilişkilerde doyum düzeyi ve ilişkide algılanan istismar algısı üzerinde önemli bir rol aldığını göstermektedir. Bulgular, mevcut literatürle büyük ölçüde uyumlu olmakla beraber gelecek çalışmalara ve klinik uygulamalara katkı sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between individuals' romantic relationship satisfaction and their levels of alexithymia and childhood traumas. The sample of this study consists of 439 participants aged between 20 and 29. To achieve the research objectives, participants were administered a Sociodemographic Information Form, Perth Alexithymia Questionnaire, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Satisfaction of Basic Psychological Needs in Romantic Relationships Scale, and Romantic Relationship Assessment Scale (RRAS-RF). The data collected were analyzed with SPSS 28.0. The findings of the study revealed a significant negative relationship between alexithymia and the satisfaction of basic psychological needs in romantic relationships, and a significant positive relationship between alexithymia and both perceived romantic relationship abuse (RRAS-RF) and childhood traumas. Similarly, a significant positive relationship was found between childhood traumas and perceived romantic relationship abuse, while a significant negative relationship was observed between childhood traumas and the satisfaction of basic psychological needs in relationships. In addition, significant differences were identified based on various demographic variables such as gender, educational level, relationship status, and whether the participant had children. In conclusion, the study demonstrates that alexithymia and childhood traumas play a substantial role in romantic relationship satisfaction and perceived relationship abuse. The findings are largely consistent with the existing literature and are considered to provide valuable insights for future research and clinical practice.