İnşaatlarda döşeme malzemesi olarak kullanılan Volimax ın iş sağlığı ve güvenliği yönünden ses yalıtımına katkısı
Contribution of Volimax used as flooring material in construction to sound insulation in terms of occupational health and safety
- Tez No: 967091
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ÖZKINALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Architecture, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, farklı döşeme sistemlerinin ses yalıtım performanslarını deneysel yöntemlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında mantar döşeme, asmolen döşeme ve plak kiriş sistemleri hem yalıtım malzemesi içeren hem de içermeyen formlarda test edilmiştir. Ses geçirgenliği analizleri, ISO 10140 standardına uygun olarak gerçekleştirilmiş; Ağırlıklı Ses Yalıtım İndeksi (Rw) ile birlikte C ve Ctr düzeltme katsayıları kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yalıtımlı plak kiriş sistemi 53.1 dB Rw değeri ile en yüksek performansı göstermiş, yalıtımsız versiyonu ise 49.7 dB ile onu takip etmiştir. Asmolen döşeme 47.5 dB, mantar döşeme ise 47.3 dB Rw değerine ulaşmıştır. Çalışmada ayrıca Volimax sistemi detaylı olarak incelenmiştir. Volimax, alt, gövde ve üst beton katmanlarından oluşan 30 cm kalınlığında çok katmanlı bir kompozit döşeme sistemidir. Yüksek ses yalıtımı sağlamasının yanı sıra darbe seslerini azaltma, tavan montajlarına uygunluk ve uygulama kolaylığı gibi avantajlar sunmaktadır. Yapılan deneysel ölçümlerde 58.6 dB Rw değeri ile en yüksek ses yalıtım performansını göstermiştir. Ayrıca C (–1 dB) ve Ctr (–4 dB) düzeltme katsayıları, sistemin orta ve düşük frekanslara karşı da etkili olduğunu ortaya koymuştur. Volimax, geleneksel plak kiriş sistemine kıyasla hem yapısal olarak farklılık göstermekte hem de daha üstün akustik performans sunmaktadır. Çalışmada, çok katmanlı ve optimize edilmiş bu tür döşeme sistemlerinin yapı sektöründe daha yaygın kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the sound insulation performances of different flooring systems comparatively by experimental methods. Within the scope of the research, cork slab, hollow slab and plate girder systems were tested both with and without insulation material. Sound transmission analyses were carried out in accordance with ISO 10140 standard; Weighted Sound Insulation Index (Rw) along with C and Ctr correction coefficients were used. According to the findings, the insulated plate girder system showed the highest performance with an Rw value of 53.1 dB, followed by the non-insulated version with 49.7 dB. Hollow slab and cork slab reached 47.5 dB and 47.3 dB Rw values, respectively. Volimax system was also analysed in detail in the study. Volimax is a 30 cm thick multilayer composite flooring system consisting of bottom, body and top concrete layers. In addition to providing high sound insulation, it offers advantages such as reducing impact sounds, suitability for ceiling installations and ease of application. In the experimental measurements, it showed the highest sound insulation performance with an Rw value of 58.6 dB. In addition, the correction coefficients C (-1 dB) and Ctr (-4 dB) revealed that the system is also effective against mid and low frequencies. Volimax is both structurally different and offers superior acoustic performance compared to conventional plate girder systems. The study recommends that such multi-layered and optimised flooring systems should be more widely used in the building industry.