Retinal ven tıkanıklığında optik koherens tomografi anjiografi ile iskemi riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of ischemia risk in retinal vein occlusion with optical coherence tomography angiography
  1. Tez No: 967111
  2. Yazar: NIJAT HUSEYNLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: RVDT geçirmiş hastaların OKT-A cihazı ile DKP ve YKP tabakalarının DY değerlerine bakarak iskeminin ön bulgusunu saptamak. GEREÇ VE YÖNTEM: çalışmamızda RVDT geçirmiş 30 olgunun hasta gözlerinin ilk geliş, 3, 6 ve 9'cu ayda alınmış OKT-A görüntüleri incelenmiştir. Kontrol grubu olarak aynı hasta grubunun sağlam gözlerinin OKT-A görüntüleri alınmıştır. Çalışmamızda hasta gözlerin YKP ve DKP DY değerleri etkilenmemiş sağlam gözler ile ve kontroller arası kendi içinde karşılaştırılmıştır. Ayrıca OKT SAK değeri, OKT-A santral kadran DY ve GK korelasyonu da yapılmıştır. BULGULAR: Bu çalışmada YKP tabakasında hasta gözün santral kadranı hariç diğer kadranlarında sağlam göze göre belirgin bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To detect the preliminary signs of ischemia by looking at the vessel density (VD) values of the deep capillary plexus (DCP) and superficial capillary plexus (SCP) layers of patients who have undergone branch retinal vein occlusion (BRVO) with the optical coherence tomography angiography (OCT-A) device. MATERIALS AND METHODS: In our study, OCT-A images of affected eyes of 30 patients with BRVO were examined at the first visit, 3rd, 6th and 9th months. OCT-A images of the healthy eyes of the same patient group were taken as the control group. In our study, the SCP and DCP VD values of the affected eye were compared with the unaffected healthy eye and among themself between controls. In addition, the correlation of OCT central subfield thickness (CST) value, OCT-A central quadrant VD and visual acuity (VA) was also made. RESULTS: In this study, no significant change was observed in the SCP layer in the parafoveal quadrants of the affected eye except the central quadrant compared to the healthy eye.