Benign paroksismal pozisyonel vertigo hastalarında videonistagmografi ile anksiyete, depresyon, hayat kalitesi ve uyku bozuklukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of anxiety, depression, quality of life, and sleep disorders with videonystagmography in benign paroxysmal positional vertigo patients
- Tez No: 967167
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Odyoloji, Neurology, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Denge, vestibüler sistem başta olmak üzere birçok sistemin birbiriyle uyum halinde çalışmasıyla olur ve bunun için en önemli sistemlerden birisi vestibüler sistemdir. Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) vestibüler sistemin en sık karşılaşılan hastalığıdır ve vertigo beraberinde farklı semptomları da getirir. Bu çalışmada videonistagmografi (VNG) ile semptomların vermiş olduğu rahatsızlığın yanında hastaların günlük yaşantısının ne kadar etkilendiği, uyku kaliteleri ve anksiyete ve/veya depresyon eğilimleri hakkında bilgi edinmek amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada cinsiyet, yaş, medeni durum, gibi değişkenler de ele alınmıştır. VNG testi sonrası BPPV tanısı alan 41 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ek bir nörolojik ve/veya psikiyatrik bozukluğa sahip olmaması göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Araştırmada, Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PSQI) ve Kısa Form-36 Sağlık Anketi (SF-36) kullanılmıştır. Değerlendirme sonrasında bazı okulomotor testlerdeki performans ile kişinin vücut ağrısı, genel sağlık algısı ve duygusal durum arasında anlamlı bağlantılar bulundu. Aynı zamanda hastaların düşük ile orta düzeyde depresif belirtiler bildirdiği gözlendi. Bununla birlikte çoğu katılımcının orta düzeyde kaygı yaşadığı da bulundu. Sonuç olarak bu bulgular BPPV hastalarında yalnızca vestibüler değerlendirmenin yanı sıra multidisipliner bir yol izlenmesi gerektiğini, hastanın kaygı düzeyini gidermek için klinisyenin öncesinde hastayı rahatlatması ayrıca BPPV hastalarında yaşam kalitesi ve ruhsal sağlığın sürdürülmesi ve desteklenmesi açısından koruyucu ve tedavi edici stratejilerin oluşturulması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Balance is maintained through the harmonious interaction of multiple systems, with the vestibular system playing a central role. Benign paroxysmal positional vertigo (BPPV) is the most common vestibular disorder and is typically accompanied by vertigo as well as a range of additional symptoms. This study aimed to evaluate, in addition to the discomfort caused by these symptoms, the impact of BPPV on patients' daily lives, sleep quality, and tendencies toward anxiety and/or depression using videonystagmography (VNG). Furthermore, variables such as gender, age, and marital status were evaluated. A total of 41 patients diagnosed with BPPV following VNG testing were included in the study, excluding those with additional neurological and/or psychiatric disorders. The Demographic Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Short Form-36 Health Survey (SF-36) were administered. The analysis revealed significant associations between performance on certain oculomotor tests and variables such as bodily pain, general health perception, and emotional status. Moreover, participants reported mild to moderate depressive symptoms, and most were found to experience moderate levels of anxiety. These findings highlight the necessity of adopting a multidisciplinary approach in the management of BPPV, emphasizing not only vestibular assessment but also strategies aimed at alleviating patient anxiety. Additionally, preventive and therapeutic interventions should be developed to support and maintain quality of life and mental health in patients with BPPV.