Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarında mesleki tükenmişliğin depresyona etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of occupational burnout on depression in prehospital emergency health services employees
  1. Tez No: 967229
  2. Yazar: EBRU KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İlk ve Acil Yardım, Psychology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri (HÖASH) çalışanları yüksek ruhsal sağlık riskleriyle çalışırlar. Bu çalışma; Sağlık Bakanlığında görev yapan HÖASH çalışanlarının mesleki tükenmişlik ve depresyon düzeylerini gösteren ayrıca tükenmişlik ve depresyon arasındaki ilişki düzeyini açıklayan bir çalışmadır. Bu çalışma Sakarya İl Ambulans Başhekimliği' ne bağlı çalışan doktor, paramedik ve acil tıp teknisyenlerinin yaşadıkları yüksek stresin mesleki tükenmişliğe ve depresyona etkisini değerlendirmeyi, mesleki tükenmişlik ile başa çıkıp çıkamadıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya Sakarya İl Ambulans Başhekimliğine bağlı 225 [117 kadın, 108 erkek (yaş ortalaması 26-35)] sağlık çalışanı katılmıştır. Veriler Google Forms üzerinden anket olarak düzenlenmiş ve çalışanlara ulaştırılarak toplanmıştır. Çalışmada Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Tarama Ölçeği ve Sosyodemografik Anket Formu kullanılmıştır. Sosyodemografik Anket Formu'nda katılımcıların cinsiyet, çocuklarının olup olmaması, yaş, medeni durum, branş, eğitim durumu ve meslekteki çalışma yıllarının verileri toplanmıştır. Bu verilerin değişkenliği ölçek maddelerine göre incelenmiştir. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve p≤0.05 olarak anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pre-hospital emergency medical services (HÖASH) workers face high mental health risks. This study shows the levels of professional burnout and depression among HÖASH workers employed by the Ministry of Health and explains the relationship between burnout and depression. This study aims to evaluate the effect of high stress experienced by doctors, paramedics, and emergency medical technicians working under the Sakarya Provincial Ambulance Directorate on occupational burnout and depression, and to determine whether they are able to cope with occupational burnout. The study included 225 healthcare workers (117 women and 108 men, with an average age of 26-35) affiliated with the Sakarya Provincial Ambulance Directorate. Data were collected through a survey administered via Google Forms and distributed to the participants. The study utilized the Maslach Burnout Inventory, the Beck Depression Inventory for Primary Care, and a sociodemographic questionnaire. The Sociodemographic Questionnaire Form collected data on participants' gender, whether they had children, age, marital status, specialty, educational status, and years of work experience in their profession. The variability of these data was examined according to the scale items. The data were statistically evaluated, and p≤0.05 was considered significant.