Nazi Döneminde Alman Evanjelik çevrelerin antisemitik tutumu: Deutsche Christen hareketi ve Eisenach Enstitüsü üzerine bir inceleme
Antisemitic attitude of German Evangelical circles during the Nazi Era: A study of the Deutsche Christen movement and the Eisenach Institute
- Tez No: 967286
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Nazi Almanyası'nda uygulanan antisemitik eylemler karşısında Alman Evanjelik çevrelerin konumunu ele almayı amaçlamaktadır. O dönemde Evanjelik çevrelerin antisemitizme ve devlete yönelik tutumu çeşitlilik arz etmektedir. Bu çevreler genellikle yeni rejimle uyumlu bir tutum içerisinde olmuş ve Nazi ideolojisini benimsemeyi tercih etmiştir. Bununla beraber devletin kiliseyi kontrol altında tutma isteği ve antisemitik eylemleri nedeniyle, mevcut rejimi eleştirenler de olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda Nazi dönemi Evanjelik kiliselerinin büyük bölümünün Deutsche Christen önderliğinde rejimin ırkçı ve antisemitik politikalarına karşı çıkmadığı, aksine bu tutumları teolojik düzeyde meşrulaştırmaya çalıştığı kanaatine varılmıştır. Ayrıca Bekennende Kirche gibi muhalif hareketlerin az sayıda olmaları ve kısık sesli bir tutum sergilemeleri nedeniyle yeterli bir muhalefet yap(a)madıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the position of German Evangelical circles in response to the antisemitic actions carried out in Nazi Germany. At that time, the attitude of Evangelical circles towards antisemitism and the state varied greatly. These circles generally adopted a stance in line with the new regime and chose to embrace Nazi ideology. However, due to the state's desire to control the church and its antisemitic actions, there were also those who criticized the current regime. The research concludes that the majority of Evangelical churches during the Nazi period did not oppose the regime's racist and antisemitic policies under the leadership of the Deutsche Christen, but rather attempted to legitimize these attitudes on a theological level. Furthermore, it can be said that opposition movements such as the Bekennende Kirche were unable to mount sufficient opposition due to their small numbers and their low-key stance.