Halka açık anonim şirketlerde pay sahibi aktivizmi
Shareholder activism in public corporations
- Tez No: 967310
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Tezimizin konusunu oluşturan pay sahibi aktivizmi kavramı, hedef şirkette azınlık konumunda bulunan aktivist pay sahiplerinin, şirket işleri ile ilgili belirli kararları etkilemek üzere pay sahipliği haklarının etkin kullanımı ile çeşitli fiili araçlara dayalı etki olanaklarını birleştirdikleri stratejik süreçleri kapsamaktadır. Halka açık anonim şirketlerde azınlık konumundaki pay sahipleri olan kurumsal yatırımcılar tarafından yürütülen bu faaliyetler, tezimizde çeşitli hukuk sistemlerindeki düzenlemeler ışığında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tezimizin birinci ve ikinci bölümleri, farklı hukuk sistemlerinde pay sahibi aktivizmi kavramına verilen anlamın belirlenmesi amacıyla, öğreti ve uygulamadaki görüşler ile yaklaşım farklılıklarının incelenmesine ayrılmıştır. Bu bağlamda, tezimize konu olan kavramın kuramsal ve normatif temelleri üzerinde de durulmuştur. Üçüncü bölümde, aktivist pay sahipleri tarafından takip edilen hedefler ve stratejik süreçte kullanılan çeşitli araçlara dayalı etki olanakları incelenmiştir. Bu kapsamda, aktivist pay sahiplerinin stratejik davranış biçimlerine“birleşme ve devralma aktivizmi”ile“operasyonel aktivizm”başlıkları altında yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, belirli aktivist yatırımcı stratejilerinin pay sahibi aktivizmi kavramından hangi yönleriyle ayrıldığını ortaya koymak üzere“açığa satış aktivizmi”ile ilgili açıklamalarda bulunulmuştur. Tezimizin son bölümü ise, aktivist pay sahibi faaliyetlerinin belirli sınırlar içinde yürütülmesini mümkün kılacak yasal çerçevenin incelenmesine ayrılmıştır. Bu kapsamda, aktivist pay sahiplerinin faaliyetleri hususunda yasal düzenleme yapılmasının gerekli olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of shareholder activism, which forms the subject of this thesis, encompasses the strategic processes whereby activist shareholders who hold a minority stake in a target company combine the effective use of their shareholder rights with various practical tools to influence specific decisions relating to the company's operations. The present thesis undertakes a comparative analysis of the regulations in various legal systems with a view to examining the activities of institutional investors who are minority shareholders in publicly traded corporations. The initial two chapters of the present thesis are dedicated to the examination of the disparities in methodologies and perspectives concerning doctrine and practice, with the objective of ascertaining the conceptualisation of the notion of shareholder activism across diverse legal frameworks. In this context, the theoretical and normative foundations of the concept under discussion in this thesis are also considered. The third section examines how opportunities for impact, based on the objectives pursued by activist shareholders, and the various tools used, can be incorporated within the strategic process. In this context, the strategic behaviour patterns of activist shareholders are discussed under the headings of“merger and acquisition activism”and“operational activism”. Furthermore, this section provides an explanation of the concept of“short-selling activism”to elucidate the distinction between this strategy and the notion of shareholder activism. The concluding section of this thesis is dedicated to the examination of the legal framework that would enable the exercise of activist shareholder activities to be conducted within prescribed limits. In this context, an attempt has been made to determine whether legal regulation of activist shareholder activities is necessary.