Karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae suşlarında seftazidim-avibaktam'ın aztreonam, meropenem ve amikasin ile kombinasyonunun karbapenemaz tiplerine göre in vitro etkinliği
In vitro efficacy of ceftazidime-avibactam in combination with aztreonam, meropenem, and amikacin against carbapenem-resistant Klebsiella pneumoniae strains according to carbapenemase types
  1. Tez No: 967376
  2. Yazar: MUHAMMET KIPLAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KURUTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae (KDKp), yüksek mortaliteye yol açan ciddi nozokomiyal enfeksiyonların başlıca etkeni olup, tedavi seçeneklerinin sınırlılığı nedeniyle önemli bir küresel sağlık sorunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, seftazidim-avibaktamın (CZA) aztreonam (AZT), meropenem (MEM) ve amikasin (AK) ile kombinasyonlarının in vitro etkinliği değerlendirilmiş; elde edilen sonuçların karbapenemaz genotipleri ile ilişkilendirilmesiyle birlikte KDKp enfeksiyonlarının tedavisinde klinisyenlere rasyonel kombinasyon seçiminde yol gösterici veriler sunulması amaçlanmıştır. Ocak–Kasım 2024 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Merkezi Laboratuvar Bakteriyoloji birimine gönderilen çeşitli örneklerden izole edilen 30 KDKp izolatı çalışmaya dahil edilmiştir. İzolatların tanımlanması ve rutin duyarlılık testleri VITEK-2 (BioMérieux, ABD) ile yapılmıştır. CZA, AZT, MEM ve AK için minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri E-test ile belirlenmiş ve antibiyotik kombinasyonların etkinliği E-test çapraz sinerji yöntemiyle değerlendirilmiştir. ΣFİK eşikleri ≤ 0,5 sinerji; >0,5 - ≤ 1 additif; > 1 - ≤ 4 etkisiz; > 4 antagonizm olarak kabul edilmiştir. Karbapenemaz genleri (blaKPC, blaNDM, blaOXA-48, blaVIM, blaIMP) polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbapenem resistant Klebsiella pneumoniae (CRKP) isolates are major causative agents of severe nosocomial infections associated with high mortality, representing a significant global health concern due to limited therapeutic options. This study aimed to evaluate the in vitro efficacy of ceftazidime-avibactam (CZA) in combination with aztreonam (AZT), meropenem (MEM), and amikacin (AK), and to investigate the relationship between the observed effects and carbapenemase genotypes, thereby providing guidance for rational combination therapy choices in CRKP infections. Between January and November 2024, 30 CRKP isolates obtained from a tertiary care hospital were included. Identification and routine susceptibility testing were performed using VITEK-2. Minimum inhibitory concentrations (MICs) of CZA, AZT, MEM, and AK were determined by E-test, and combination efficacy was assessed using the E-test cross synergy method. ΣFIC thresholds were defined as follows: ≤0.5 synergy; >0.5-≤1 additive; >1-≤4 indifferent; >4, antagonism. Carbapenemase genes (blaKPC, blaNDM, blaOXA-48, blaVIM, blaIMP) were investigated by polymerase chain reaction (PCR).