Dijital oyun illüstrasyonlarının karakter konsept tasarımı bağlamında kullanımı: Assassin's Creed Odyssey oyun incelemesi
The usage of digital game illustrations in the context of character concept design: Assassin's Creed Odyssey game review
- Tez No: 967395
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINLA ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Sanat, çağlar boyunca bireylerin kendini ifade etme, iletişim kurma ve varlığını ortaya koyma aracı olarak kullanılmıştır. Kimi zaman bir duvar resmiyle kimi zaman bir heykelle kurulan bu iletişim çağın getirisiyle dijitalleşmiştir. Dijital oyun tasarımları günümüzde görsel anlatım türü olarak kullanılmakta, her yaştan insana uygun görsel anlatıda hazırlanabilmekte ve çağın teknolojisiyle kolay erişilebilir olmaktadır. Dijital oyun tasarımları, önceden belirlenmiş kural ve sınırlar içerisinde ilerleyen, kendine özel bir zamanda ve sanal mekanlarda gerçekleşebilen etkinliklerdir. Katılımcılar gönüllü olarak bulundukları dijital oyun tasarımlarının hikayesi, görsel anlatısı, dinamiği ve mekaniği sayesinde sanal bir deneyim elde etmekte ve öğrenme sağlamaktadır. Karakter konsept tasarımları oyun senaryosuna göre hazırlanan, oyunun mekân, eşya, renk, ışık, karakter tipolojisi, jest ve mimik gibi tasarımlarını içeren oyuncu ve dijital oyun evrenini buluşturan görsel ögelerin tamamıdır. Dijital illüstrasyon ise bir hikâyenin, olayın, metnin, bilginin dijital bir ortamda sanatsal görselleştirmeyle açıklanmasını sağlayan görsel iletişim araçlarıdır. Dijital oyun tasarımları için hazırlanan karakter konsept tasarımları, ilk aşamada dijital illüstrasyonlar yardımıyla görselleştirilmekte ve oyun evreninin görsel kimliği ortaya konulmaktadır. Karakter konsept tasarımları için hazırlanan dijital oyun illüstrasyonları, oyun tasarımının animasyon türüne göre oluşturulmakta ve oyuna yerleştirilmektedir. Dijital oyun illüstrasyonlarıyla başlayan karakter konsept tasarımları, dijital oyun tasarımlarının hikayesi, fantastik veya gerçek dünyası, tarihi dönemi gibi anlatısal özelliklerini görselleştirmeye yönelik hazırlanmaktadır. Bu sebeple dijital oyun tasarımları fantastik, gerçek ya da tarihi görsel anlatımlarla hazırlanmakta oyuncuların kimi zaman gerçek hayatta erişemeyeceği farklı deneyimleri edinmesi sağlanmaktadır. Bu bağlamda mitoloji, efsane, destan gibi kültürel anlatımlarda dijital oyun tasarımları içerisinde görsel ve deneyimsel olarak sunulabilmektedir. Bu araştırmada, Assassin's Creed: Odyssey dijital oyunu için hazırlanmış orijinal dijital oyun illüstrasyonlarının karakter konsept tasarımı bağlamında kullanım şekli analiz edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, dijital oyun illüstrasyonlarıyla hazırlanan karakter konsept tasarımlarının bir dijital oyun tasarımında, oyunun hikâyesini görselleştirmesi ve yansıtması bakımından incelemek; dijital oyun tasarımları için hazırlanan ve somut bir tasarım ögesi olan dijital oyun illüstrasyonları temelinde görselleşen karakter konsept tasarımlarının önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Art has been used as a means for individuals to express themselves, communicate and reveal their existence over ages. This communication, sometimes established through a mural, sometimes through a sculpture, has become digital as the requirement of this era. Digital game designs are used as a type of visual narrative today and can be prepared in a visual narrative suitable for people of all ages and are easily accessible with the technology of the age. Digital game designs are activities that proceed within predetermined rules and boundaries and can take place in a specific time and in virtual spaces. Participants gain a virtual experience and learn through the story, visual narrative, dynamics and mechanics of the digital game designs, in which they voluntarily participate. Character concept designs are all visual elements that prepared according to the game scenario, and include designs of the game such as space, items, colours, lighting, character typology, gestures and facial expressions and bring together the player and the digital game universe. Meanwhile, digital illustration is a visual communication tool that allows a story, event, text, or information to be explained through artistic visualization in a digital environment. Character concept designs prepared for digital game designs are visualized with the assistance of digital illustrations in the first stage and the visual identity of the game universe is revealed. Digital game illustrations prepared for character concept designs are created according to the animation type of the game design and are placed into the game. Character concept designs, which begin with digital game illustrations, are prepared to visualize the narrative features of digital game designs such as their story, fantasy or real world, and historical period. For this reason, digital game designs are prepared with fantastic, real or historical visual narratives, and players are sometimes provided with different experiences that they cannot access in real life. In this context, they can be presented visually and experientially in cultural narratives such as mythology, legend, epic and in digital game designs. In this research, the use of original digital game illustrations prepared for the Assassin's Creed: Odyssey digital game in the context of character concept design was analysed. Purpose of this research is to examine character concept designs created using digital game illustrations in terms of how they visualize and reflect the story of the game in a digital game design and to emphasize the importance of character concept designs, which are prepared for digital game designs and are being a concrete design element and visualized on the basis of digital game illustrations.