Yabancı dil olarak türkçe öğretiminde kullanılan mobil uygulamaların dört temel dil becerisine odaklanışları bakımından incelenmesi
Examination of mobile applications used in teaching turkish as a foreign language in terms of their focus on four basic language skills
- Tez No: 967433
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTHAN KAHRAMANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde pek çok alanda ve amaç için kullanılan mobil uygulamaların yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde dört temel dil becerisinden olan okuma, dinleme, konuşma ve yazmaya odaklanış biçimlerinin incelenmesi olmuştur. Bu kapsamda ele alınan uygulamaların alıştırmalarının incelenmesi önceliği belirlemiştir. Dil öğretiminde kullanılan mobil uygulamaların dili öğretirken dil becerilerinin gelişimi üzerinde daha çok durması gerektiği fikri, bu çalışmanın çıkış kaynağını oluşturmuştur. Günümüzde gelişmeye devam eden dijital dünyada teknolojinin eğitim alanına entegrasyonu, yabancı dil öğretiminde köklü değişimlere yol açmıştır. Özellikle mobil öğrenme uygulamaları, bireylerin dil öğrenme süreçlerini destekleyen etkili araçlar hâline gelmiştir. Bu çalışmada, yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde mobil uygulamaların rolü ele alınmış; Duolingo, Memrise, Busuu, Mondly ve ChatGPT gibi yaygın kullanılan örnekler üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Mobil uygulamaların sunduğu kişiselleştirme seçenekleri, anında geri bildirim mekanizmaları, farklı becerilere odaklanan etkinlik türleri ve görsel-işitsel içerikler sayesinde öğrenicilerin dört temel dil becerisini geliştirmelerine olanak tanıdığı görülmüştür. Ayrıca, öğrenicilerin konuşma ve yazma becerilerinde yaşanan sınırlılıklara rağmen, kelime bilgisi ve dinleme alanlarında uygulamalardan etkin biçimde faydalandıkları saptanmıştır. Yapay zekâ temelli dil işleme teknolojilerinin mobil öğrenmeyle birleşmesi de öğretim süreçlerini daha esnek, bireysel ve etkileşimli hâle getirmektedir. Bununla birlikte, uygulamaların sunduğu avantajların yanında kullanıcı ara yüzü, ücretli içerikler ve içeriklerin pedagojik yeterliliği gibi zayıf yönlerin de bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, mobil uygulamalarla desteklenen Türkçe öğretimi süreçlerinin öğrenci merkezli bireysel öğrenmeye fırsat verdiğini, ancak bahsi geçen mobil uygulamaların temel dil becerilerini farklı teknik ve yöntemlerle ele aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how mobile applications—widely used today across various fields and for diverse purposes—address the four fundamental language skills (reading, listening, speaking, and writing) in the context of teaching Turkish as a foreign language. Within this framework, the analysis primarily focuses on the exercises included in these applications. The main motivation for this study stems from the idea that mobile applications used in language teaching should place greater emphasis on the development of language skills during the instructional process. In today's rapidly evolving digital world, the integration of technology into education has led to significant transformations in foreign language instruction. In particular, mobile learning applications have emerged as effective tools supporting individuals' language acquisition processes. This study investigates the role of mobile applications in teaching Turkish as a foreign language, with an evaluation of widely used examples such as Duolingo, Memrise, Busuu, Mondly, and ChatGPT. The findings suggest that these applications offer features such as personalization options, instant feedback mechanisms, activity types targeting specific skills, and audiovisual content, thereby enabling learners to develop their four core language skills. Despite the observed limitations in speaking and writing skills, it has been identified that learners benefit effectively from the applications in terms of vocabulary acquisition and listening. Moreover, the integration of artificial intelligence-based natural language processing technologies with mobile learning makes instructional processes more flexible, individualized, and interactive. Nonetheless, alongside the advantages provided by these applications, several weaknesses have also been identified—such as user interface issues, paid content limitations, and insufficient pedagogical grounding. In conclusion, it has been determined that Turkish language instruction supported by mobile applications promotes student-centered, self-directed learning; however, these applications address the fundamental language skills through varying techniques and approaches.