Baibü Eğitim Fakültesi sınıf öğretmenliği programı öğrencilerinin web 2.0 araçlarının kullanabilme yetkinlik düzeylerinin incelenmesi
Examining the competency levels of BAİBÜ Faculty of Education classroom teaching program students in using web2.0 tools
- Tez No: 967502
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenliği programı öğrencilerinin web 2.0 araçlarını kullanabilmeye yönelik yetkinlik düzeylerine belirlemek ve yetkinlik düzeyleri ile sınıf seviyesi ve cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmektir. Öğrencilerin web 2.0 araçları ile ilgili yetkinlik düzeylerini belirlemek için Türkan Çelik (2021) tarafından geliştirilen“Web2.0 Araçları Kullanım Yetkinliği Ölçeği (WAKYÖ)”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, 2024-2025 eğitim öğretim yılında, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi sınıf öğretmenliği programında öğrenim gören 155 öğrenciden elde edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının Web 2.0 araçlarını kullanma yetkinliklerinin genel olarak orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte sınıf öğretmenliği programı öğrencilerinin cinsiyetlerine göre Web 2.0 araçlarını kullanabilme yetkinlik düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ancak bu durum sınıf düzeyine göre incelendiğinde sınıf öğretmenliği adaylarının sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the competence levels of the classroom teaching program students in using web 2.0 tools and to determine whether there is a significant difference between competence levels, grade level and gender. The“Web2.0 Tools Usage Competence Scale (WAKYÖ)”developed by Türkan Çelik (2021) was used to determine the students' competence levels with Web 2.0 tools. The research data was obtained from 155 students studying in the classroom teaching program at Bolu Abant İzzet Baysal University, Faculty of Education, in the 2024-2025 academic year. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t-test, and Kruskal Wallis test were used in the data analysis. According to the data obtained in the study, it was determined that teacher candidates' competence in using Web 2.0 tools was generally at a moderate level. However, no significant difference was observed in the level of competence in using Web 2.0 tools among classroom teaching program students based on their gender. However, when this situation was examined by grade level, a significant difference was found between the grade levels of classroom teaching candidates.