Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arasındaki hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik tutumları ve etkileyen faktörler
Attitudes towards traditional and complementary medicine practices among patients aged 18-65 who attend Family Medicine Clinics and the factors influencing these attitudes
- Tez No: 967560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) uygulamalarına yönelik tutumlarını belirlemek ve bu tutumları etkileyen faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 26 Nisan-26 Temmuz 2025 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğinde yürütülen tek merkezli, prospektif ve kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 18–65 yaş arası, katılım kriterlerini karşılayan 337 birey dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formunun yanı sıra, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği (GTTTÖ), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) ve Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ) uygulanmıştır. Anketler yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmış, veriler SPSS 26.0 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the attitudes of patients applying to a family medicine outpatient clinic towards traditional and complementary medicine (TCM) practices and to examine the factors influencing these attitudes. Material And Methods: This prospective, cross-sectional study was conducted between April 26 and July 26, 2025, at the Family Medicine outpatient clinics of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, University of Health Sciences. A total of 337 individuals aged 18–65 years who met the inclusion criteria were enrolled. Data were collected through a sociodemographic questionnaire, the Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale (TCMAS), the Turkey Health Literacy Scale-32 (THLS-32), and the Perception of Health Scale (PHS). All questionnaires were administered face-to-face by the researcher. Data were analyzed using SPSS 26.0, employing descriptive statistics, chi-square test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Spearman correlation analysis. A p-value