SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası bireylerin siyah çay tüketim miktarları ile beck depresyon ölçeği sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of black tea consumption and beck depression scale results of 18-65 years old individuals at Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital family medicine polyclinic
  1. Tez No: 805457
  2. Yazar: BURAK BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Depresyon, toplumda işgücü kaybına, hastaların hayat kalitesinde düşmeye neden olan önemli bir halk sağlığı problemidir. Çay (Camellia sinensis), Dünya'da sudan sonra en çok tüketilen içecektir. Türkiye, dünyada en çok siyah çay tüketilen ülkedir (1). Siyah çayın içindeki birçok bileşen, antidepresan etkiye sahiptir. Bu çalışma ile sağlıklı erişkinlerde günlük ortalama siyah çay tüketim miktarları ile depresif duygu durumları arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, tanımlayıcı tipte olup araştırmanın evrenini SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran 18-65 yaş arası hastalar oluşturmaktaydı. Katılımcılara Beck Depresyon Ölçeği ve tarafımızca hazırlanan Sosyodemografik Veri Formu yüz yüze uygulandı. Çayın dem miktarını belirlemek için tarafımızca hazırlanan Renk Skalası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Depression is an important public health problem that causes loss of workforce and a decrease in the quality of life of patients. Tea (Camellia sinensis) is the most consumed beverage in the world after water. Turkey is one of the countries where black tea is consumed the most. Many components in black tea have antidepressant effects. The aim of this study was to determine the relationship between the average daily consumption of black tea and depressive moods in healthy adults. Materials and Methods: Our study was prospective, descriptive and the population of the study consisted of patients aged 18-65 years who applied to the SBU Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic for any reason. The Beck Depression Inventory and the Sociodemographic Data Form prepared by us were administered face-to-face to the participants. The Colour Scale prepared by us was used to determine the brewing amount of the tea.