Karaciğer biyopsisi ile MAFLD ilişkili steatohepatit tanısı alan hastalarda kan monosit/HDL oranının hastalık şiddeti ve fibrozis ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between monocyte-to-HDL ratio and disease severity and fibrosis in patients diagnosed with MAFLD-related steatohepatitis by liver biopsy
- Tez No: 967563
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KEKİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, karaciğer biyopsisi ile MAFLD tanısı konmuş hastalar incelenmiş ve Monosit/HDL oranının (MHR) hastalık şiddeti ve fibrozisi öngörmesindeki rolünü değerlendirebilmek adına NAS ve FİB evreleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Tek merkezli kesitsel retrospektif çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2010–2024 yılları arasında karaciğer biyopsisi ile MAFLD ilişkili steatohepatit tanısı konmuş 286 hastanın verileri incelendi. Çalışmaya kriterleri karşılayan 190 hasta dahil edildi. Hastaların histopatolojik verileri ( NAS, FİB), klinik bilgileri (Yaş, Cinsiyet, BMI, alkol ve sigara kullanımı, eşlik eden hastalıklar), laboratuvar parametreleri (ALT, AST, ALP, GGT, total bilirubin, direkt bilirubin, total protein, albumin, globulin, LDH, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserid, VLDL, hemoglobin , trombosit, beyaz küre, nötrofil, monosit, açlık plazma glukozu, HbA1c, D vitamini düzeyi) incelendi. MHR, hastaların hastane bilgi sisteminden elde edilen, biyopsi tarihi ile aynı gün ya da biyopsi tarihine en yakın olan verileri esas alınarak hesaplandı. NAS; ≤3, >3 olacak şekilde iki gruba , FİB evresi ise F0, F1, F2 bir grup, F3 ve F4 bir grup olmak üzere(≤ F2, >F2 ) iki ayrı grupta değerlendirilmiştir. NAS grupları ve FİB evreleri kategorik ve MHR başta olmak üzere sürekli değişkenler ile istatistiksel olarak kıyaslanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza %46,32'si (n:88) erkek ve %53,68'i (n:102) kadın olmak üzere toplam 190 hasta dahil edildi. Hastaların NAS grupları %5.79'unun (n:11) 3 ve altı, %94.21'inin (n:179) 3 üzerinde olarak, %73.68'inin (n:140) FİB evresi ≤2, %26.32'sinin (n:50) FİB evresi > 2 olarak dağılım göstemiştir. MHR değerinin ortalama ve standart sapma değerleri 14,03±6,94 olarak hesaplanmıştır. NAS ve FİB şiddetine göre cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki saptadık (p2 olan hastaların yaş ortalaması, ≤2 olanlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti. Tip 2 DM ile MHR, FİB şiddeti ve NAS şiddeti arasında anlamlı ilişki saptandı. FİB evresi ve FİB şiddetinin kategorik değişkenlerle analizinde ise Tip 2 DM'a ek olarak KBH, HT ve KAH gibi kronik hastalıklarla da anlamlı ilişkiler bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, patients diagnosed with MAFLD by liver biopsy were examined, and the aim was to compare the monocyte/HDL ratio (MHR) with NAS and FIB stages in order to evaluate its role in predicting disease severity and fibrosis. Materials and Methods: In this single-center, cross-sectional, retrospective study, data from 286 patients diagnosed with MAFLD-related steatohepatitis by liver biopsy between 2010 and 2024 at Gazi University Faculty of Medicine, Training and Research Hospital were reviewed. A total of 190 patients meeting the inclusion criteria were included in the study. Histopathological data (NAS, fibrosis stage), clinical information (age, sex, BMI, alcohol and smoking history, comorbidities), and laboratory parameters (ALT, AST, ALP, GGT, total bilirubin, direct bilirubin, total protein, albumin, globulin, LDH, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, VLDL, hemoglobin, platelet, white blood cell, neutrophil, monocyte, fasting plasma glucose, HbA1c, vitamin D) were analyzed. MHR was calculated using data obtained from the hospital information system corresponding to the same date as the liver biopsy or the closest available date. NAS was categorized into two groups: ≤3 and >3. Fibrosis stage was categorized into two groups: F0–F2 and F3–F4 (≤F2 vs. >F2). NAS groups and fibrosis stages were statistically compared with categorical variables and continuous variables, particularly MHR. Results: A total of 190 patients were included in the study, of whom 46.32% (n=88) were male and 53.68% (n=102) were female. The NAS distribution was ≤3 in 5.79% (n=11) and >3 in 94.21% (n=179) of patients; FIB stage was ≤2 in 73.68% (n=140) and >2 in 26.32% (n=50). The mean ± standard deviation of MHR was calculated as 14.03 ± 6.94. A significant association was found between NAS and FIB severity and sex (p2 had a significantly higher mean age compared to those with ≤2. Type 2 DM was significantly associated with MHR, FIB severity, and NAS severity. In the analysis of FIB stage and FIB severity with categorical variables, in addition to Type 2 DM, chronic diseases such as CKD, HT, and CAD were also found to be significantly associated.