18-65 yaş arası sağlıklı bireylerde çoklu ekran bağımlılığı ile zihinsel yorgunluk düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between multiple screen addiction and mental fatigue levels in healthy individuals aged 18 to 65
  1. Tez No: 967584
  2. Yazar: KÜBRA TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç Günümüzde dijital cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte bireylerin ekran başında geçirdiği süre artmış, bu durum davranışsal bağımlılık türlerinden biri olan çoklu ekran bağımlılığını gündeme getirmiştir. Aynı anda birden fazla dijital cihaz kullanımı, bireylerde zihinsel kaynakların tükenmesine yol açarak zihinsel yorgunluk düzeyini etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, 18–65 yaş aralığındaki sağlıklı bireylerde çoklu ekran bağımlılığı ile zihinsel yorgunluk düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, kronik hastalığı bulunmayan 18-65 yaş aralığındaki bireyler üzerinde yürütülmüştür. Veriler, Çoklu Ekran Bağımlılığı Ölçeği (ÇEBÖ) ve Zihinsel Yorgunluk Ölçeği (ZYÖ) kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, ekran kullanım alışkanlıkları ve çeşitli dijital cihazlarda (telefon, bilgisayar, tablet vb.) geçirilen süreler çoklu ekran bağımlılığı ile zihinsel yorgunluk düzeyleri arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim With the widespread use of digital devices, individuals are spending more time in front of screens, bringing multiple screen addiction—one of the behavioral addiction types—into focus. Simultaneous use of multiple digital devices may deplete cognitive resources, thereby affecting levels of mental fatigue. This study aims to evaluate the relationship between multiple screen addiction and mental fatigue levels in healthy individuals within the 18-65 age range. Materials and Methods This cross-sectional and descriptive study was conducted with individuals aged 18 to 65 who had no chronic diseases. Data were collected using the Multiple Screen Addiction Scale (MSAS) and the Mental Fatigue Scale (MFS). The relationships between participants' sociodemographic characteristics, screen usage habits, time spent on various digital devices (such as phones, computers, and tablets), and their levels of multiple screen addiction and mental fatigue were analyzed statistically. Results A significant and positive correlation was found between multiple screen addiction and mental fatigue in the study (r = 0.443; p < 0.001). The sub-dimensions of excessive screen time (r = 0.372; p < 0.001), compulsive behavior (r = 0.376; p < 0.001), and loss of control (r = 0.389; p < 0.001) were also significantly associated with mental fatigue. As age increased, both multiple screen addiction (r = -0.260; p < 0.001) and mental fatigue (r = -0.222; p < 0.001) scores decreased. Higher education levels were significantly associated with increased levels of multiple screen addiction (χ² = 6.094; p = 0.047) and mental fatigue (χ² = 8.277; p = 0.016). In terms of marital status, single individuals reported higher mental fatigue scores compared to married individuals (p = 0.006). Women exhibited significantly higher levels of mental fatigue than men (χ² = 3.087; p = 0.002). Additionally, the sensitivity to stress subscale of the mental fatigue scale showed a positive correlation with multiple screen addiction (r = 0.260; p < 0.001). Conclusion This study examined the relationship between multiple screen addiction and the level of mental fatigue among healthy individuals aged 18 to 65. The findings revealed a significant and positive correlation between multiple screen addiction and mental fatigue. While both variables decreased with increasing age, higher levels of education were associated with increased multiple screen addiction and mental fatigue. Single individuals reported higher mental fatigue scores compared to married individuals, and women reported higher scores than men. Increased daily screen time was also significantly associated with higher levels of both variables. Strong correlations among the sub-dimensions of the scale suggest that multiple screen addiction exhibits a holistic structure. These findings indicate that digital media usage habits can have a marked impact on individuals' mental health.