4-18 ay arası bebekleri olan annelerin tamamlayıcı beslenme bilgi düzeylerine kısa bir eğitimin etkisi
The effect of a short training on the complementary nutrition knowledge levels of mothers with babies aged between 4-18 months
  1. Tez No: 967585
  2. Yazar: İSA BİLGİN UYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Tamamlayıcı beslenme, bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişimi için kritik bir süreçtir ve bu dönemde yapılan yanlış uygulamalar, sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu çalışma, 4-18 ay arası bebeği olan annelere verilen kısa süreli bir eğitimin tamamlayıcı beslenme konusundaki bilgi düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız, Diyarbakır Bismil Altıok Aile Sağlığı Merkezi'nde, 01.09.2024-31.12.2024 tarihleri arasında 4-18 aylık bebeği olan 115 anne ile yürütülmüş, kesitsel ve yarı deneysel (tek grup, ön test-son test) tasarımda gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara tamamlayıcı beslenme konusunda görsel destekli, rehber temelli kısa bir eğitim sunulmuş; eğitim öncesinde ve sonrasında araştırıcı tarafından mevcut literatür temel alınarak oluşturulmuş“Tamamlayıcı Beslenme Bilgi Düzey Formu”(TBBDF) uygulanarak bilgi düzeylerindeki değişim değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin yaş ortalaması 28,71±4,93 olup, %88,7'si ev hanımı, %67'si lise ve altı eğitim düzeyine sahiptir. Bebeklerin yaş ortalaması 8,19±3,09 ay olup, %57,4'ü ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmiştir. Annelerin %83,5'i halen emzirmeye devam ettiğini belirtmiş ve ortalama emzirme süresi 21,63±4,54 ay olarak saptanmıştır. Ek gıdaya geçme yaşı ortalama 5,44±0,77 ay olup, annelerin %75,7'si ek gıdaya geçtiklerini ifade etmiş, en sık verilen ilk ek gıda ise yoğurt (%66,7) olmuştur. TBBDF'de yer alan 29 maddenin 22'sinde eğitim sonrası doğru yanıt oranı anlamlı şekilde artmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Complementary feeding is a critical process for the healthy growth and development of infants, and inappropriate practices during this period may lead to various health problems. This study aimed to evaluate the effect of a short-term educational intervention on the level of knowledge regarding complementary feeding among mothers of infants aged 4 to 18 months. Materials and Methods: This cross-sectional and quasi-experimental (single-group, pretest–posttest) study was conducted with 115 mothers of infants aged 4-18 months at the Bismil Altıok Family Health Center in Diyarbakır, Turkey, between 01.09.2024 and 31.12.2024. A short, guideline-based educational session supported by visual materials was applied to participants. Before and after the training, the“Complementary Feeding Knowledge Assessment Form”(CFKAF), developed by the researcher based on current literature, was administered to evaluate the change in knowledge levels. Data were analyzed using SPSS version 27.0. statistical program. Results: The mean age of participating mothers was 28.71±4.93 years; 88.7% were housewives and 67% had a high school education or lower. The mean age of the infants was 8.19±3.09 months, and 57.4% had been exclusively breastfed for the first six months. Additionally, 83.5% of mothers reported continued breastfeeding, with an average duration of 21.63±4.54 months. The mean age at the introduction of complementary foods was 5.44±0.77 months, and 75.7% of mothers had declared beginning of complementary feeding, with yogurt (66.7%) being the most commonly offered first food. In 22 out of the 29 items on the CFKAF, the proportion of correct responses increased significantly after the training.