Kur'an'da unutma olgusu
The phenomenon of forgetting in The Quran
  1. Tez No: 967631
  2. Yazar: GÜLSİMA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamak üzere Allah tarafından gönderilmiş tek din, İslam dinidir. Hak ile batılı birbirinden ayıracak, İslam'ı insanlara anlatacak tek rehber de Kur'ân-ı Kerim olduğundan Kur'ânî kavramların iyi anlaşılması önem arz etmektedir. Bir kavram çalışması örneği olan tezimizde, Kur'ân'da unutma olgusu ele alınarak ayetlerde kendisine genişçe yer bulan, genel olarak unutma ve terk anlamlarına gelen nisyân kavramının önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Allah tarafından zemmedilen ve insanların çoğunlukla dert yandığı vak'alardan biri olan unutma, farklı boyutlarıyla izah edilmeye çalışılmış; Kur'ân'da unutmanın ne olduğuna cevap bulmak amaçlanmıştır. Kur'ân'da unutma olgusuna yakın ve zıt mâna ifade eden kelimeler ayrı ayrı irdelenerek insanın neleri unuttuğu, şeytanın insana neleri unutturduğu, unutmanın Allah'a isnadının ne mânâya geldiğine dair cevaplar aranmıştır. Akabinde unutmanın dünyada ve ukbâda nasıl sonuçlar doğurduğu ya da doğuracağı ve unutmanın nedenlerinden yola çıkılarak unutmayla başa çıkmanın nasıl mümkün olacağı bilgisiyle çalışma nihayete erdirilmiş, bu Kur'ânî kavramın en iyi şekilde anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The only religion sent by Allah to ensure the happiness of the world and the hereafter is Islam. Since the only guide that will distinguish between right and superstition and tell Islam to people is the Quran, it is important to understand the concepts of the Qur'an well. In our thesis, which is an example of a concept study, we tried to emphasize the importance of the concept of oblivion, which has a wide place in the verses, which generally means forgetting and abandonment, by considering the phenomenon of forgetting in the Qur'an. It was tried to explain the state of forgetfulness, which is one of the cases that Allah is condemned and which people suffer the most, in different dimensions; It is aimed to find the answer to what it is to forget in the Quran. In the Quran, words that are close to the fact of forgetting and expressing the opposite meaning are examined separately and answers are sought for what the person has forgotten, what the devil has forgotten people and what it means to forget. Subsequently, working with the knowledge of how forgetting has or will cause its consequences in the hereafter and in the hereafter and the reasons for forgetting will be finalized and the best understanding of this Quranic concept is aimed.