Aile sağlık davranışlarının ve hanehalkı besin güvencesizliğinin sporcu çocuklarda beslenme durumuyla ilişkisinin saptanması
Determination of the relationship of family health behaviors and household food insecurity with nutritional status in athlete children
  1. Tez No: 967633
  2. Yazar: BEYZA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapılan araştırmalar besin güvencesizliğinin çocuklar üzerindeki kötüleşmiş genel sağlık durumu, düşük akademik başarı, depresyon gibi pek çok olumsuz etkiye değinmektedir. Bu araştırmada aile sağlık davranışlarının ve hanehalkı besin güvencesizliğinin sporcu çocuklarda beslenme durumuyla ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında Kartal Fenerbahçe Futbol Okulu'nda pilot çalışma yapılmıştır. Daha sonra Gönen Yıldızları Spor Kulübü'nde 85 sporcu çocukla araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından katılımcıların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri alınarak Beden Kütle İndeksi (BKİ) hesaplanmıştır. Katılımcı Genel Bilgi Formu araştırmacı tarafından; 24 Saatlik Geriye Dönük Besin Tüketim Kaydı, Besin Tüketim Sıklığı Formu, Hanehalkı Besin Güvencesizliği Erişim Ölçeği (HFIAS) ve Aile Sağlık Davranış Ölçeği (ASDÖ) ebeveynler tarafından doldurulmuştur. Pilot çalışmadaki çocukların %94,9'u, ana çalışmadaki çocukların % 97,6'sı besin güvenceli bulunmuştur. Yaşa göre boy, yaşa göre BKİ Z-skor ve besin ögelerinin alımı açısından besin güvence durumuna göre anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Studies have shown that food insecurity has many negative effects on children, including deteriorated general health, lower academic achievement, and depression. The aim of this study was to determine the relationship between family health behaviors and household food insecurity with the nutritional status of athlete children. In the first stage of the study, a pilot study was conducted in Kartal Fenerbahçe Football School. Later, the study was conducted with 85 athlete children in Gönen Yıldızları Sports Club. Body mass index was calculated by the researcher by taking the height and body weight measurements of the participants. The Participant General Information Form was completed by the researcher, while the 24-Hour Retrospective Food Consumption Record, Food Consumption Frequency Form, Household Food Insecurity Access Scale (HFIAS) and Family Health Behavior Scale (FHBS) were completed by the parents. In the pilot study, 94,9% of the children and 97,6% of the children in the main study were food secure. No statistically significant differences were found in height-for-age, BMI-for-age Z-scores, and nutrient intake according to food security status (p > 0,05). Significant differences were observed in the consumption frequency of some foods based on food security status (p < 0,05). Significant correlations were found between the Family Health Behavior Score (FHBS) and BMI Z-score, as well as the intake of some nutrients (p < 0,05). These findings suggest that household food insecurity and family health behaviors may influence the consumption frequency of some foods and nutrient intake among athlete children.