Acil servisteki pnömotoraks vakalarındaki kan gazı, hemogram ve biyokimya belirteçlerinin prognoza etkisi
The effect of blood gas, hemogram, and biochemical markers on prognosis in pneumothorax cases in the emergency department
- Tez No: 967684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Acil serviste pnömotoraks tanısı alan erişkinlerde başvuru arteriyel kan gazı (özellikle laktat), hemogram ve temel biyokimya parametrelerinin klinik gidiş ve prognozla ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız Pamukkale Üniversitesi Acil Servis'te 07.08.2024–07.02.2025 arasında yürütülen prospektif, kesitsel klinik çalışmadır. Dahil etme kriterlerini karşılayan 18 yaş üzeri pnömotoraks olgularının demografik, klinik, laboratuvar ve tedavi verileri kaydedilmiş; yoğun bakım yatışı, tüp torakostomi, hastanede kalış süresi ve 30 günlük mortalite araştırıldı. Toplam 109 hasta dâhil edildi; yaş 41.5±18.1 yıl, %84.4'ü erkekti. Pnömotoraks tipi %30.3 spontan, %69.7 travmatik (68 künt, 8 penetran); eşlik eden hemotoraks tüm kohortun %25.7'sinde görüldü. Ortalama laktat 2.31±1.66 mmol/L idi. YBÜ yatışı %29.4, servis yatışı %58.7, tüp torakostomi %43.1 oranında uygulandı; ortalama hastanede kalış 5.3±5.4 gündü ve 30 günlük mortalite %1.8 (n=2) olarak saptandı. Başvuruda oksijen verilen olgularda yatış süresi daha uzundu (6.17±5.94 güne karşı 4.07±4.28; p=0.01). Çok değişkenli lojistik regresyonda, daha düşük PaO₂ tüp torakostomi olasılığını bağımsız olarak artırdı (OR 0.966; p=0.019). YBÜ yatışı değişkeni klinik önceliklere bağlı olarak tüp takılma olasılığını azaltıcı yönde ilişkilendi (OR 0.235; p=0.024). Serviste geçirilen gün sayısı, tüp uygulanmış olmayı yansıtan bir sonuç değişkeni olarak artışla ilişkiliydi (OR 1.368; p=0.003). YBÜ yatışı için bağımsız belirleyiciler arasında pnömotoraks tipi (travma), başvuruda O₂ ihtiyacı, ek yaralanma/hemotoraks ve laktat ile asit-baz parametreleri yer aldı.
Özet (Çeviri)
To evaluate whether admission arterial blood gas parameters (particularly lactate), complete blood count and basic biochemistry predict clinical course and outcomes in adult patients diagnosed with pneumothorax in the emergency department. Prospective cross-sectional study conducted at Pamukkale University ED between 07 Aug 2024 and 07 Feb 2025. Adults with pneumothorax meeting inclusion criteria were enrolled. Demographics, clinical/laboratory data and treatments were recorded. Outcomes were ICU admission, tube thoracostomy, length of stay and 30-day mortality. Multivariable models identified independent predictors. We included 109 patients; mean age 41.5±18.1 years, 84.4% male. Pneumothorax type: 30.3% spontaneous and 69.7% traumatic (68 blunt, 8 penetrating); concomitant hemothorax occurred in 25.7%. Mean lactate was 2.31±1.66 mmol/L. ICU admission occurred in 29.4%, ward admission in 58.7%, and tube thoracostomy in 43.1%. Mean hospital stay was 5.3±5.4 days; 30-day mortality was 1.8% (n=2). Patients receiving oxygen on arrival had longer hospital stays (6.17±5.94 vs 4.07±4.28 days; p=0.01). In multivariable analysis, lower PaO₂ independently increased the likelihood of tube thoracostomy (OR 0.966 per mmHg; p=0.019). ICU admission was inversely associated with tube placement (OR 0.235; p=0.024), reflecting clinical prioritization in severely injured patients; more ward days correlated with having a chest tube (OR 1.368; p=0.003).