Farklı basamak türlerinin 3 boyutlu yazıcıyla üretilen daimi restorasyonların kırılma dayanımına etkisinin akustik emisyonla incelenmesi
Investigation of the effect of different finish line types on the fracture resistance of permanent restorations produced by 3D-printing using acoustic emission
  1. Tez No: 967686
  2. Yazar: YİĞİT ÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TOMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Üç boyutlu (3D) baskı, daimi dental restorasyonların üretiminde kullanımı sıklaşan bir teknik olarak olsa da, servikal basamak türü seçimi, simantasyon metodu ve yapay yaşlandırmanın kırılma direnci üzerindeki etkileri hâlâ net değildir. Bu in vitro çalışmanın amacı, 3D yazıcıyla üretilen daimi premolar kronların yüksek kırılma direncine sahip olmaları için en uygun preparasyon tasarımı ve simantasyon yöntemini, hemen simantasyon sonrasında ve yapay yaşlandırma sonrasında belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Toplam 120 adet kron, çekilmiş üst çene ikinci küçük azı dişlerine uygun olarak 3D baskı yöntemi ile üretildi ve 12 test grubuna ayrıldı (n=10). Diş preparasyonları, standart oklüzal redüksiyon miktarı ve oklüzal yaklaşım açısına sahip olacak şekilde chamfer, shoulder (yuvarlatılmış omuz) veya knife edge (bıçak sırtı) servikal basamak tasarımlarına uygun şekilde yapıldı. Kronların yarısı self adeziv rezin siman ile diğer yarısı ise geleneksel cam iyonomer siman ile simante edildi. Örneklerin yarısı 24 saat sonra, diğer yarısı ise yapay yaşlandırma (1.200.000 siklik yükleme, 10.000 termal siklüs ve 6 aylık yapay tükrükte depolama) sonrasında test edildi. Kırılma direnci, evrensel test cihazı kullanılarak değerlendirildi. Başlangıç çatlak ilerlemesi ve ilk kırılma dayanımlarını tespit etmek için akustik emisyon analiz sistemi kullanıldı. Başarısızlık türleri, stereomikroskopi ve SEM (taramalı elektron mikroskobu) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz, üç yönlü ANOVA ile gerçekleştirildi (α =0.05).
Özet (Çeviri)
Aim. While 3D-printing has emerged as a viable technique for fabricating permanent restorations, the influence of cervical finish line design, cementation strategy and artificial aging on the fracture resistance remains unclear. Purpose. This in-vitro study aimed to identify the optimal preparation design and cementation method on the fracture resistance of 3D-printed permanent premolar crowns immediately or after aging. Materials and Methods. A total of 120 3D-printed crowns were fabricated for extracted maxillary second premolars and divided into 12 test groups (n=10). Tooth preparations included chamfer, shoulder or knife-edge designs with uniform occlusal reduction and convergence angles. Crowns were cemented either with self-adhesive resin cement or conventional glass ionomer cement and tested after either 24 h or after artificial aging (1.200.000 load cycles, 10.000 thermocycles and 6-month storage in artificial saliva). Fracture resistance was evaluated using a universal testing machine. Acoustic emission analysis was employed to detect initial crack propagation and initial failure. Failure modes were assessed using stereomicroscopy and SEM. Statistical analysis was performed by a 3-way ANOVA (α=0.05). Results.