Yılan ısırması nedeniyle başvuran hastaların klinik, laboratuvar özelliklerinin ve tedavilerinin geriye dönük incelenmesi
Retrospective study of clinical, laboratory characteristics and treatments of patients admitted due to snake bites
- Tez No: 967687
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT GÜLAÇTI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, yılan ısırıkları nedeniyle acil servise başvuran hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar değerleri, ek hastalıkları, yanlış hastane öncesi müdahaleler ve hastanede uygulanan tedavilerinin yılan ısırığı evrelendirmesi, hastaların yatış süresi ve uygulanan antivenom dozları üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya, 1 Ocak 2021- 30 Mayıs 2024 tarihleri arasında Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran ve yılan teması öyküsü bulunan hastalar dâhil edilmiştir. Bu hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar parametreleri, yatış süreleri ve uygulanan tedavileri incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya yılan tarafından ısırılmış 102 hasta dâhil edildi. Hastaların yaş ortalaması 43,21 ± 17,35 yıl olup, vakaların en sık 4. ve 5. dekatta olduğu saptandı. Hasta grubunda erkek/kadın oranı 2:1 olarak tespit edildi. Isırılan bölge en sık üst ekstremite (%59,8) olduğu görüldü. Vakaların mevsimsel dağılımı incelendiğinde, en sık yaz mevsiminde (%47,1) başvuru yapıldığı görüldü. Çevre ilçelerden sevkli kabul edilen hastaların şehir merkezinden başvuran hastalara göre daha yüksek evrelerde olduğu ve daha yüksek doz antivenom tedavisi aldığı tespit edildi (her biri için p0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to show the effects of demographic characteristics, clinical findings, laboratory values, comorbidities, incorrect prehospital interventions and hospital treatments on snakebite staging, length of hospital stay, and antivenom doses applied in patients admitted to the emergency department due to snakebites. MATERIALS AND METHODS: The study included patients with a history of snake contact who presented to the Adıyaman Training and Research Hospital Emergency Department between January 1, 2021, and May 30, 2024. Demographic and clinical characteristics, laboratory parameters, length of stay, and treatments administered to these patients were examined. RESULTS: The study included 102 patients bitten by snakes. The mean age of the patients was 43.21 ± 17.35 years, and cases were most common in the 4th and 5th decades. The male-to-female ratio in the patient group was 2:1. The upper extremity was the most frequently bitten area. When the seasonal distribution of cases was examined, it was seen that the most frequent presentations occurred in the summer (47.1%). Patients referred from surrounding districts were found to be at higher stages of infection and to have received higher doses of antivenom than those referred from the city center (p0.05 for each).